Slovenské referendum o předčasných volbách by bylo protiústavní, rozhodl soud. Čaputová se neměla ptát, říká Fico

Bývalý slovenský premiér Robert Fico (ČTK)

Bývalý slovenský premiér Robert Fico | FOTO: ČTK

Ústavní soud zarazil pokus slovenské opozice vyvolat předčasné volby prostřednictvím referenda. Všelidové hlasování by totiž podle rozhodnutí soudců bylo protiústavní.

„Ústavný súd rozhodol, že predmet referenda s otázkou v jej znení nie je v súlade s článkami ústavy,“ oznámil předseda soudu Ivan Fiačan. Zároveň však soud připustil, že v případě změny ústavy by se podobné referendum konat mohlo. Stačilo by, aby se do slovenské ústavy přidala zmínka o referendu za zkrácení volebního období, která doposud v národním zákonu chybí.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Petici za vyhlášení referenda podepsalo přes 585 tisíc lidí, přestože sběr podpisů ztěžovala protiepidemická opatření, která v té době v zemi platila. Petici organizovaly opoziční strany, tedy Hlas a Smer, neparlamentní SNS a odboráři.

Soud se otázkou všelidového hlasování zabýval na základě podnětu prezidentky Zuzany Čaputové, která se zeptala, zda je možné takové referendum vyhlásit. Prezidentka se na soud obrátila 15. května. Soud také požádala o radu, jak by měl stát v případě platnosti referenda postupovat.

Předseda opoziční parlamentní stany Hlas Peter Pellegrini zablokování referenda označil jako pošlapání práv lidu a uvedl, že je ze situace velmi zklamaný. Předseda Smeru Robert Fico prezidentku kritizoval, protože podle něho nese za zastavení referenda přímou odpovědnost.

Hlas a Smer se nyní pokoušejí o nové referendum. Pellegrini navrhl změnu ústavy. Možný je také scénář, že proběhne referendum o tom, zda do ústavy možnost referenda o předčasných volbách zahrnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články