Slovensko je našim partnerem číslo jedna, vzkázal Pavel v závěru své cesty do Bratislavy

Prezident Petr Pavel (Vojtěch Laštůvka / FORUM 24)

Prezident Petr Pavel | FOTO: Vojtěch Laštůvka / FORUM 24

Prezident Petr Pavel v úterý zakončil návštěvu Bratislavy. Podle něj dala Česká republika cestou jen pár dní po jeho inauguraci jasně najevo, že je Slovensko našim zahraničněpolitickým partnerem číslo jedna. Řekl to na tiskové konferenci před odjezdem zpět do Česka. Šlo o první zahraniční cestu po zvolení Pavla do funkce.

„Byla to první cesta. Neměli jsme ambici hledat konkrétní akce nebo termíny, spíše nastavit rámec a atmosféru spolupráce. A to se povedlo velice dobře. Atmosféra byla mimořádně vstřícná, ale také konstruktivní. Bavili jsme se o celé řadě problémů a možnostech rozšíření spolupráce,“ prohlásil český prezident.

Prezidenti Petr Pavel a Zuzana Čaputová u pomníku Milana Rastislava Štefánika (Vojtěch Laštůvka / FORUM 24)

Pavel se v závěru návštěvy setkal s předsedou slovenského parlamentu Borisem Kollárem. Ten po schůzce s českou hlavou státu prohlásil, že by Česká republika i Slovensko měly mít možnost zapojit do poválečné obnovy Ukrajiny.

„Když nyní pomáháme Ukrajině, tak budeme požadovat, aby v případě poválečné obnově byly Slovensko a stejně tak Česká republika zapojeny do obnovy,“ řekl Kollár na tiskové konferenci. Pode něj práce na obnově Ukrajiny by měly pomoci také slovenským a českým firmám i ekonomice.

Zatímco Pavel v pondělí po schůze se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou mluvil o tom, že Visegrádskou čtyřku vnímá spíše jako konzultační fórum, podle Kollára díky ní má Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko silnější hlas v Evropě. „Nemyslím si, že formát V4 je téma, které by mělo být v útlumu. Vlády se mění, ne vždy nám může vyhovovat premiér nebo prezident té které země,“ vzkázal Kollár.

Pavel na Slovensko přijel společně s manželkou Evou a svým týmem v pondělí ráno autem. V Bratislavě se sešel nejprve se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, odpoledne jednal i s premiérem Eduardem Hegerem.

„Setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou bylo připomínkou hodnot, které naše národy spojují, i výzev, jimž společně čelíme. Děkuji za vřelé přijetí, díky kterému se cítím téměř jako doma. Těším se na spolupráci nejen v oblasti energetiky, ekologie, ale i boje proti dezinformacím,“ oznámil po pondělním setkání český prezident.

Pavel pak položením květin uctil také památku zakladatelů Československa Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, stejně jako obětí homofobní vraždy v gay baru. Zastavil se i u památníku novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, kteří byli zastřeleni v roce 2018.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články