Slovensko podporuje živnostníky, Česko je likviduje

ČT

Naši východní sousedi nám ukazují, jak se má pomáhat živnostníkům. Slovensko od příštího roku výrazně snižuje daně z příjmů menším firmám a živnostníkům na 15 procent.

V současnosti v něm platí podniky daň ze zisku 21 procent, u fyzických osob se daňový základ v souvislosti na tržbách pohybuje mezi 19 a 25 procenty. Sazba daně klesne firmám, živnostníkům a malým podnikatelům v případě, že jejich roční příjmy nepřevýší 100 tisíc eur, což činí zhruba 2,6 milionů korun. To je krok správným směrem, každý rozumný stát se snaží usnadňovat podnikání těm, kteří se snaží postarat sami o sebe. Slovensko tak učinilo přesto, že hospodářský růst stagnuje. Ale to je dobře, protože pořád je lepší, když lidé budou podnikat, než když skončí a budou se hlásit na úřadech práce.

U nás něco podobného nehrozí, naopak náš stát hází drobným podnikatelům klacky pod nohy. Důkazem toho je další vlna nesmyslné elektronické evidence tržeb, kterou prosadila Babišova vláda, a podepsal prezident Zeman. Ta se rozšíří i na další obory. Budou jí podléhat řemeslníci, advokáti, účetní, lékaři či taxikáři. Jsem přesvědčen, že zvláště v případě řemeslníků je efekt tohoto opatření sporný. Neumím si vůbec představit, že by třeba malíř pokojů přišel k někomu vymalovat byt a musel mít u sebe nějaký přístroj, kterým by vystavoval elektronické účtenky. Jsem přesvědčen, že nic takového dělat nebude a spíše bude inkasovat peníze na ruku bez dokladu. Státu tak nezaplatí žádné daně a ten na tom ještě prodělá.

Můj názor je, že podnikání by mělo být jednoduché a nemělo by zájemce odrazovat složitou byrokratickou procedurou. Jedním z faktorů, které vedou živnostníky k ukončení činnosti, je hranice, při které se podnikatel stává plátcem DPH (daně z přiznané hodnoty). Řada z nich je také nucena ji odvádět, i když firma prodělává. ODS už kdysi navrhovala, že by se DPH platila teprve tehdy, až by plátce měl proplacené faktury. Bohužel tento návrh v parlamentu neprošel. Domnívám se, že hranice pro plátce DPH by měla být jednoznačně zvýšena z jednoho na minimálně dva a možná až tři miliony korun. 

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner