Slovensko vyhlásilo dvoutýdenní lockdown, očkovaní nebudou mít téměř žádné výhody

Slovenský premiér Eduard Heger. (Vláda ČR)

Slovenský premiér Eduard Heger. | FOTO: Vláda ČR

Nová přísná opatření začínají platit u našich východních sousedů. Rozhodla o nich během středy slovenská vláda. Informaci médiím sdělil ministr hospodářství Richard Sulík, který mimo jiné potvrdil, že s vyhlášením celostátní uzávěry se pojí i možnost nákupu pouze v prodejnách nabízejících základní potřeby.

Jak píše server čas.sk, slovenský premiér Eduard Heger doplnil, že nouzový stav, jenž začal v zemi platit od středeční půlnoci, byl schválen na 90 dní. Po deseti dnech vláda vyhodnotí opatření a na základě výsledku zváží další postup.

()

„Jsme nejhorší na světě“

Úterní projev prezidentky Zuzany Čaputové zaznamenal podle serveru Seznam Zprávy nemalý zájem uživatelů sociálních sítí. Čaputová ve svém velmi emotivním vyjádření vyzývala občany k větší zodpovědnosti a především ochotě se nechat naočkovat. „Prohráváme boj s covidem. Jsme nejhorší na světě v počtu nově nakažených lidí na milion obyvatel,“ sdělila prezidentka.

Právě tato slova potvrzuje i statistika za uplynulý týden, k níž se odkazoval například i web ČT24, kde náš východní soused s incidenčním číslem 1265 (průměrný počet infikovaných na sto tisíc obyvatel za sedm dní, pozn. red.) obsadil na světovém žebříčku poslední příčku.

V návaznosti na tuto informaci je nutno zmínit, že míra proočkovanosti se na Slovensku pohybuje okolo pětačtyřiceti procent. Zmíněnou skutečnost potvrzuje i naprostá vytíženost tamních nemocnic. Lůžka pro pacienty v kritickém stavu jsou zcela obsazena.

Uzávěra nezvýhodňující očkované

I přes takto nízké procento lidí s očkováním se vláda nerozhodla motivovat zbývající obyvatele výhodami pro ty, kteří svou dávku vakcíny již dostali. 

Obě skupiny z názorového spektra budou mít tedy výrazně omezený volný pohyb. Možné budou pouze zdravotní procházky, cesty do práce a cesty na nákup základních potřeb. Obchody, jejichž sortiment základním potřebám neodpovídá, budou uzavřeny.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Jedny z mála služeb či institucí, jež společně se zmíněnými obchody zůstávají otevřené, jsou školy. „Ty se budou zavírat jako poslední, trváme na tom, aby zůstaly otevřené. Nechceme vychovat generaci nevzdělaných dětí, to by byla veliká společenská škoda,“ řekl podle internetového deníku SME ministr Sulík. 

Na pracoviště bude od začátku příštího týdne umožněn vstup pouze očkovaným a zaměstnancům, kteří v uplynulých 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Ostatní pracovníci se budou muset jednou za sedm dní povinně otestovat, a to přímo na pracovišti. Tento režim bude platit do konce roku. Antigenní testy, částečně hrazené státem, si budou firmy kupovat v lékárnách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]