V druhém kole prezidentských voleb Slováci vybírali mezi právničkou Zuzanou Čaputovou a místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. Volební místnosti se zavřely a začíná sčítání. Je jasné, že Čaputová ve druhém kole zvítězila, Šefčovič uznal porážku.

Po sečtení všech hlasů vyhrála podle slovenského statistického úřadu Čaputová s 58,4 procenta hlasů. Šefčovič získal 41,4 procenta.

„Těší mě nejen vítězství, ale především způsob, jakým bylo dosaženo. Dnes vidíme, že slušnost může být naše síla. Dá se nepodlehnout populismu. Dá se zaujmout i bez agresivního slovníku a podpásových útoků. Hledejme to, co nás spojuje. Pojďme za hodnotami, které nás spojily” uvedla Čaputová.

Netreba sa báť, bude to dobré. ❤️🇸🇰

Zveřejnil(a) Zuzana Čaputová dne Sobota 30. března 2019

Volební účast byla zřejmě nízká, podle dosavadních údajů činí jen něco málo přes 38 %. I v Bratislavském kraji, kde chodívá k volbám hodně lidí, zřejmě nepřesáhla 50 %.

Poslední průzkum přisuzoval Zuzaně Čaputové 60,5 procenta. Podle zpravodaje České televize na Slovensku Lukáše Mathého se za poslední dva týdny neodehrálo nic, co by mohlo nějak výrazněji zamíchat kartami. To tedy ze slovenské právničky dělá favoritku druhého kola volby.

Čaputová se v kampani označila za symbol změny a volání po spravedlivém a férovém Slovensku, což po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně žádali účastníci největších demonstrací od pádu komunismu v roce 1989. Pětačtyřicetiletá právnička 16. března se ziskem 40,57 procenta hlasů přesvědčivě vyhrála první kolo prezidentských voleb, po kterém se vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresívne Slovensko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner