Slovenskou sněmovnu blokují demonstranti, policie proti nim použila slzný plyn

Ilustrační foto. (Pixabay/ivabalk)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/ivabalk

Před budovou parlamentu v Bratislavě se v pátek ráno sešel dav nespokojených lidí. Protestují proti vládním restrikcím a pokoušeli se dokonce vniknout do budovy. Policie proti nim musela zasáhnout. 

Podle zprávy ct24.ceskatelevize.cz protestující skandují například hesla „Slovensko nedáme!“, „gestapo“, „vlastizrada“ či „vydejte nám parlament“. Hovoří také o ochraně svých dětí a tvrdí, že nechtějí povinné očkování.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Podle Denníku N se pokusili dostat do budovy parlamentu. Na místě jsou policisté, situaci monitoruje i antikonfliktní tým.

Policie použila proti protestujícím slzný plyn a těžkooděnci vytlačují dav před vchod do Národní rady. Během potyčky mělo dojít ke zranění jedné policistky, což následně potvrdil předseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Její stav si však nevyžádal převoz do zdravotnického zařízení. Kollár označil dle deníku SME celou situaci za fatální selhání policie a policejního prezidenta Petra Kovaříka.

Parlament bude dle Kollára přesto jednat, třebaže se do budovy ráno nedařilo dostat ani poslancům, ani novinářům. Kritizoval však postup policie. Pokud by zajistila zátarasy, a protest by se tak odehrával alespoň padesát metrů od parlamentu, k takové situaci by nikdy nemuselo dojít.

V parlamentu měla v pátek ráno začít mimořádná schůze. Poslanci měli jednat o novele zákona, která má řešit zohledňování očkování například při vstupu do zařízení.

Vládní návrh novely zákona o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví předpokládá, že Úřad veřejného zdravotnictví Slovenské republiky by měl při tvorbě protipandemických opatření přihlížet na digitální Covid certifikát.

Ten má informovat, zda osoba byla očkovaná proti onemocnění covid-19, má negativní test nebo onemocnění prodělala. Poslanci by měli o návrhu jednat ve zkráceném legislativním řízení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]