Slovenský expremiér Fico se chce sejít s Věrou Jourovou. Vláda se mu vysmála

Bývalý slovenský premiér Robert Fico (ČTK)

Bývalý slovenský premiér Robert Fico | FOTO: ČTK

Slovenský expremiér a předseda strany Smer – SD Robert Fico si u Evropské komise stěžoval na vyhlášku, která u našich východních sousedů umožňuje naočkovaným vyhnout se karanténě po návratu do země. Zároveň upozorňoval na výpovědi bývalého šéfa finanční kriminálky, který tvrdí, že mu Fico v minulosti zadával úkoly. Podle bývalého předsedy vlády jde o destrukci právního státu. Současná slovenská vicepremiérka Veronika Remišová a ministr obrany Jaroslav Naď se mu vysmáli. 

Strana bývalého předsedy vlády se obrátila na právní servis Evropské komise. Chce poukázat na to, že vyhláška je v přímém rozporu s nařízením Evropské rady, které říká, že státy musí zabránit přímé nebo nepřímé diskriminaci osob, které nejsou naočkovány, citoval Fico na úterní tiskové konferenci.

Fico tvrdí, že stálému zastoupení Evropské komise na Slovensku poskytl relevantní informace o destrukci právního státu. Konkrétně o tom, jak orgány činné v trestním řízení nakládají s udavači. Expremiér věří, že v souvislosti s tím, co řekl, se urychleně setká s místopředsedkyní Evropské komise a komisařkou pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourovou. „Čekám na definitivní datum setkání, kde budu moci promluvit detailněji,“ prohlásil Fico.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Podle něj musí platit základní zásada zakotvená v judikatuře evropského práva. Fico prohlásil, že orgány činné v trestním řízení nemohou stavět na výpovědi někoho, kdo je obviněn ze závažné trestné činnosti. Narážel tak na bývalého šéfa Kriminálního úřadu finanční správy Ľudovíta Makó, kterého si v minulosti vybral do funkce právě tehdy vládnoucí Smer – SD. Makó nyní tvrdí, že se několikrát setkal s expremiérem Ficem, který mu měl zadávat nejrůznější úkoly.

Podle Fica mu není možné při výpovědích důvěřovat, protože na jedné straně převažuje jeho zájem spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, ale na druhé straně zamlčuje podstatnou část své trestné činnosti.

Na tiskovou konferenci Roberta Fica zareagoval například ministr obrany Jaroslav Naď, který se údajně dlouho tak nepobavil. „Tak prý Don Fico byl na zastoupení Evropské komise v Bratislavě. Že si prý byl stěžovat na destrukci právního státu na Slovensku. Odpadnu. Jednak všichni do jednoho si tam o něm myslí, že je hlavou organizovaného zločinu a ani se tím netají a jednak jeho protievropská stanoviska jsou až tak notoricky známá, že to tam vážně brala možná vrátná. Možná,“ vysmál se expremiérovi na sociální síti.

Podobně to vidí také vicepremiérka Veronika Remišová. „Dnes tedy Robert Fico utíká na zastoupení Evropské komise, dožaduje se setkání s eurokomisařkou a mluví o destrukci právního státu. Říká to ten stejný člověk, při jehož vládě vznikl na Slovensku paralelní systém zkorumpovaných soudců, policistů a prokurátorů. Říká to člověk, na kterého ukazují prstem jeho bývalí spojenci a říkají, jak se mělo ovlivňovat vyšetřování jeho politických oponentů a krytí jeho kamarádů,“ napsala Remišová na facebooku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články