Slovenský parlament odsoudil deportace Židů. Kotlebovci se hlasování nezúčastnili

Budova Národní rady SR (Dennis Jarvis from Halifax, Canada, wikimedia, CC BY-SA 2.0)

Budova Národní rady SR | FOTO: Dennis Jarvis from Halifax, Canada, wikimedia, CC BY-SA 2.0

Slovenský parlament dnes usnesením odsoudil deportace Židů ze země do koncentračních a vyhlazovacích táborů za druhé světové války. Sněmovna také požádala o odpuštění přeživší a příbuzné obětí protižidovského tažení. Za války byla tehdejší Slovenská republika úzce spjata s nacistickým Německem.

„V době smutného 80. výročí vypravení prvního transportu do nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů zpytujeme svědomí a vyjadřujeme lítost nad zločiny, které byly spáchány tehdejší státní mocí na našich židovských spoluobčanech,“ píše se v prohlášení, které sněmovna schválila hlasy téměř všech přítomných zákonodárců. Národní rada v dokumentu rovněž vyjádřila úctu těm, kteří za války pomáhali pronásledovaným Židům.

(Týdeník FORUM)

Poslanec Peter Kremský (OĽANO) na tiskové konferenci připomněl, že první transport z Popradu vyjel 25. března 1942 a odvezl do koncentračního tábora Osvětim první tisícovku lidí, především židovských žen a dětí. Transporty pokračovaly v další vlně od září 1944 do konce března 1945. Prohlásil, že v této době je důležité zdůraznit odmítání jakékoli totality a diskriminace a zabíjení obyvatel, kteří se nějakým způsobem odlišují, mají jiný názor, a proto nevyhovují totalitním režimům. Podle Petra Pollaka (OĽANO) je důležité, aby se o totalitních „zvěrstvech“ mluvilo ve školách, aby se zabránilo opakování takové historie.

Poslanci krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, která se otevřeně hlásí k válečnému slovenskému státu, se hlasování nezúčastnili. Oběti deportací poslanci také uctili minutou ticha.

Slovenský stát za války deportoval přes 70 000 Židů, z nichž výrazná většina byla zavražděna nebo nepřežila následky útrap v koncentračních a vyhlazovacích táborech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články