Slovenské ministerstvo kultury připravilo návrh zákona, kterým chce dosáhnout výměny současného ředitele veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) a posílit vliv státu na tuto stanici. Opozice předlohu kritizovala a označila ji za snahu vládní koalice RTVS ovládnout. Dvě opoziční strany v úterý v reakci oznámily pokračování protivládních protestů, které byly dříve zaměřené proti změnám v trestním právu. Situaci slovenských médií pozorně sleduje Evropská komise, uvedla ve Štrasburku místopředsedkyně EK Věra Jourová. Šéf Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral v souvislosti s navrženým zákonem hovoří o likvidaci nezávislého média.
Schválením nového zákona by měl ve funkci skončit dosavadní generální ředitel RTVS Ľuboš Machaj, který do čela této instituce nastoupil na pětileté funkční období za bývalé vlády v létě 2022. Nově by už šéfa této veřejnoprávní instituce, která se má přejmenovat na Slovenskou televizi a rozhlas, nevolil parlament, ale sedmičlenná rada. Do ní by čtyři členy vybíral parlament a další tři ministerstva kultury a financí. Oproti nynější praxi má být možné šéfa televize a rozhlasu odvolat i bez uvedení důvodu.
Návrh ministerstva kultury počítá také se zřízením programové rady, která má posuzovat a kontrolovat program RTVS z hlediska dodržování veřejnoprávního charakteru vysílání.
Představitelé nynější slovenské vlády, která nastoupila loni v říjnu, opakovaně nešetřili kritikou nejen vůči některým slovenským soukromým médiím, ale také vůči RTVS. Ministryně kultury Martina Šimkovičová pak minulý týden ohlásila, že chce dosáhnout výměny vedení RTVS a že od dříve plánovaného rozdělení RTVS na samostatnou televizi a rozhlas její úřad ustoupil. Tvrdila například, že z RTVS by se měla stát instituce, která bude dávat prostor každému. RTVS už dříve odmítla tvrzení Šimkovičové, že neplní svou veřejnoprávní funkci, a poukázala mimo jiné na průzkum veřejného mínění, podle něhož televizní zpravodajství stanice diváci považují za nejobjektivnější na Slovensku.
Premiér Robert Fico, který své názory a připravovaná rozhodnutí často zveřejňuje na sociální síti, loni ohlásil bojkot čtyř soukromých médií včetně nejsledovanější soukromé televize Markíza. Kritizoval rovněž RTVS.
Opozice v reakci na návrh ministerstva kultury varuje, že nová Slovenská televize a rozhlas už nemá být médiem veřejné služby, ale vládní moci. Podle opozice jde o další zápas o důležitý pilíř demokracie na Slovensku. Kvůli krokům vládní koalice ohledně RTVS i v dalších záležitostech opoziční strany Progresivní Slovensko (PS) a Svoboda a Solidarita (SaS) svolávají na pátek další protivládní demonstraci.
„Vláda ohlásila frontální útok na RTVS, chtějí ovládnout a zničit nezávislá média. Už se zmocnili tajné služby a policie, zrušili speciální prokuraturu a vyhrožují i ústavnímu soudu. Dělají nám ostudu v zahraničí a ohrožují miliardy z evropských fondů,“ uvedl šéf nejsilnějšího opozičního hnutí PS Michal Šimečka ve společném prohlášení s SaS.
K situaci na Slovensku se dnes během plenárního zasedání Evropského parlamentu vyjádřila i eurokomisařka Věra Jourová. „Připomínám, že je to země, kde došlo k vraždě Jána Kuciaka právě proto, že byl velmi schopným novinářem, který dokázal pracovat s veřejnými informačními zdroji a pokrývat korupční kauzy spojené i s politickou sférou,“ uvedla Jourová na závěr debaty o aktu o svobodě médií, který má zajistit lepší ochranu práce novinářů či zvýšit transparentnost vlastnictví médií. Europoslanci budou tuto normu schvalovat ve středu.
„Dnes tady hovoříme o aktu o svobodě médií a když pomyslím na situaci a vývoj na Slovensku, tak se mi chce říct, že včera bylo pozdě,“ prohlásila Jourová. „V každé zemi by měla být opravdu silná média veřejné služby a ne média, která budou sloužit jako hlásné trouby strany a vlády,“ dodala s tím, že Evropská komise vývoj v zemi detailně sleduje.
Podobně se vyjádřil generální ředitel ČRo Zavoral, který v prohlášení uvedl, že Český rozhlas a RTVS jsou „blízkými partnery, kteří sdílejí velký kus společné historie“ a návrh slovenského ministerstva znamená „de facto likvidaci stávajícího nezávislého média“. „Jde nepochybně o počáteční krok směřující k zestátnění média veřejné služby na Slovensku a k potlačení jeho svobodného a objektivního vysílání, které je jednou z podmínek pro zachování demokracie a názorové plurality v této zemi,“ upozornil Zavoral.
Slovenské opoziční strany a občanští aktivisté již dříve pořádali velké protivládní demonstrace kvůli návrhu Ficovy vlády na trestněprávní reformy. Balík zákonů v trestním právu pak vládní koalice prosadila ve sněmovně, platnost části z nich ale pozastavil slovenský ústavní soud.
Nynější Ficova vláda už provedla personální výměny na mnoha úřadech a v různých institucích. Kvůli tomu také změnila kompetenční zákon, když kromě jiného oslabila personální pravomoci hlavy státu a prezidentku Zuzanu Čaputovou obešla i při dosazení svého kandidáta do vedení civilní tajné služby SIS.