Slovní útoky na novináře jsou v Česku běžné, píše se ve zprávě o právním státu EU

Pixabay/AndyLeungHK

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/AndyLeungHK

V dokumentu Evropské komise, který se zabývá právním státem v členských zemích, je část věnována také médiím. Hovoří se zde o problému vztahů mezi politickými hráči a vlastníky médií, ale také o slovních útocích na kritické žurnalisty.

Evropská komise zmiňuje zákon o střetu zájmů z roku 2017, který se u nás občas nazývá lex Babiš. Uvádí, že ačkoli tento zákon zapovídá politikům vlastnit média, vliv je zde patrný i nadále. Pluralita médií je proto v České republice podle této zprávy v ohrožení.

Pavel Hofman

Evropská komise upozorňuje, že „Česko nemá žádná konkrétní pravidla upravující transparentnost vlastnictví médií“. „Zákon o střetu zájmů zakazuje jakémukoli veřejnému činiteli být rozhlasovým nebo televizním vysílačem nebo vydavatelem tištěných médií nebo ovládající osobou takového vysílatele nebo vydavatele,“ dodává.

„Zatímco novinářům nehrozí fyzické útoky, slovní urážky a výhrůžky mířené proti nim nejsou v politickém diskurzu nijak výjimečné,“ uvádí zpráva. „Slovní urážky, pomluvy a vyhrožování novinářům se staly běžnou součástí politiky populistů a krajně pravicových stran.“

Komise přišla vůbec poprvé s ročním hodnocením stavu právního státu a fungování demokratických principů v rámci snahy upozornit na možné problémy s dodržováním evropských hodnot. Snaží se tak předejít tomu, aby se u dalších států opakovala situace typu Polska či Maďarska, proti nimž vedou unijní orgány řízení. V nejnovější zprávě komise vyjádřila vážné obavy z toho, aby reformy přijímané v těchto zemích neměly vliv na nezávislost justice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner