Slovo dezolát užívané pro dezinformátory není nadávka, ale popis

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

Oblíbený termín označující protagonisty dezinformační scény – nejprve antirouškaře, po tranzici antivaxery a po další proměně ruské šváby – není nadávka. Je to v podstatě docela slušné označení, když se podrobněji podíváme na životní příběhy nejhlučnějších a nejhlasitějších představitelů dezinformační scény. Ať už pořadatelů demonstrací za elektřinu zdarma, tak těch, kteří za epidemie beztrestně obtěžovali známé lékaře, ale už to s výzvami k násilí tak přehnali, že za to seděj. Pro náročné ale samozřejmě zůstává možnost nazývat je „osobami s chronickou a polymorfní sociální patologií v anamnéze a s minimální pravděpodobností resocializace“.

František Koukolík zavedl do společnosti pojem deprivant. Označovat tím slovem přední aktivisty dezinformační scény nelze, mohlo by se to deprivantů dotknout. Ti jsou jen věčně nespokojení s vlastním po***ným životem, jehož neúspěšnost zavinili ONI. Ti tvořili značnou část demonstrantů na Václaváku. Byli pod pódiem a blízko něj. V první řadě. V druhé řadě, dále od pódia, pak byli úplně normální lidi, dezorientovaní a plní strachu, kteří jsou často zcela oprávněně vyděšeni tím, co jim energetická krize přinesla do rodinných rozpočtů. Lidi, kteří nevědí, jak zaplatit dvacetitisícový a často ještě mnohem vyšší nedoplatek za proud. Jen polovina českých rodin má v rezervě padesát tisíc korun. Část té druhé poloviny si momentálně bere na ty nedoplatky půjčky.

Připomínám – demonstrace 3. září na Václavském náměstí proběhla předtím, než Fialova vláda zastropovala ceny elektřiny a zabránila tím celospolečenské panice a zoufalství. Přesto na velké množství lidí – jako obvykle především na ty nejchudší – už energetická krize dopadla jak asteroid.

Mluvčí té demonstrace, svolavatelé a nejhlasitější kritici pomoci Ukrajině jsou jiní. Normálního člověka dnes jakákoliv podpora Putinovy zločinné války úplně vyřadí ze společnosti. Proto se mluvčími proruské dezinformační scény stávají osoby, které do slušné společnosti nepatří už dávno. A nemají co ztratit. Existenční ruiny v hlubokém sociálním propadu, které už vlastní vinou nemají mnoho šancí žít jinde než na dně až do konce života. Moje galerie oblíbených dezolátů je jen malou ukázkou sociálního kontextu leaderů dezinformační scény. Mezi dezoláty jsou i ženy – ale mně je až nějak trapné o nich vůbec psát. Jen pro ilustraci – jedna z častých a hlučných návštěvnic dezolátských demonstrací, která tam vykřikuje, jak má ráda Putina, podniká v oblasti komerční intimity. A v uživatelských recenzích na serverech hodnotících kvalitu sexuálních služeb v ČR se dočteme, že kloudně nezvládá ani to nejstarší řemeslo.

Patrik Tušl

Poloviční invalidní důchodce, ve svých devětadvaceti letech již pětkrát soudně trestaný. Má asi patnáct exekucí – mimo jiné neplatí výživné na své dítě. Je to milý člověk. Před třemi lety například sdílel na facebooku text písně: „Prokopu ti žebra, ať konečně chcípneš, tak krvácej, dě*ko, strašně miluju tu vůni krve, kde mám nůž, ať ti můžu rozpárat obličej od ucha k uchu.“

Pod příspěvkem napsal, že přitom myslí na expartnerku. „Taky budeš!“, slíbil jí. Jeho matka uvedla do médií, že když mu přijde invalidní důchod a zaplatí ubytovnu, nakoupí si pervitin a zbytek ihned nahází do hracího automatu. Tušla stíhá policie kvůli nebezpečnému pronásledování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka v době covidu. Ale 5. srpna šel do vazby kvůli něčemu jinému: ve videu na facebooku vyzýval k odporu proti demonstraci Ukrajinců. „Předpokládaný počet účastníků – pět tisíc kousků. Pět tisíc za*ranejch, špinavejch Ukrajinců, ty vole. Takže tam musíme bejt!“ Tušl je normální kazeťák. To v policejním žargonu znamená „kriminálně závadová osoba“, občan v dezolátním stavu existence s minimální možností návratu. Připomínám – třeba ohledně jídla se Patrik Tušl asi má lépe ve vězení než na svobodě.

Pavel Zítko

Je známější spíše jako kanál Srdcem pro vlast. Už loni v prosinci o něm Jan Cemper (manipulatori.cz) píše: „Šíří hoax, že jeden fastfoodový řetězec skončí, protože prodává jídlo, ve kterém je lidské maso. (Řetězec nejmenuji, protože lidské maso neprodává, pozn. aut.) Zítko šíří dezinformace o očkování, jehož je zarytým odpůrcem, ale má podíl ve firmě, která měla v Teplicích testovací centrum na covid. Zítkův podíl je ovšem obstaven exekutorem, což lze vyčíst z obchodního rejstříku. Věřitelem, kterému Zítko dluží skoro pět milionů korun, je podle exekučního příkazu společnost, která poskytuje půjčky. Jeho dům v Kadani se bude v půlce prosince dražit ve veřejné dražbě.“ Představa, že velký fastfoodový řetězec postavil svůj komerční úspěch na kanibalismu, je produktem myšlení v dezolátním stavu.

Ladislav Vrabel

Svolavatel demonstrace za elektřinu zdarma na Václavském náměstí podle aktualne.cz dluží tři miliony a měl 27 exekucí. V rozhovoru s Marií Bastlovou pro Seznam Zprávy však vysvětlil, že žádné exekuce nemá, že je jenom normálně v insolvenci. Ukázky z rozhovoru, ze kterého utekl, na FB stránce Milionu chvilek mnoho objasní.

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" (FORUM 24)

Od lidí vybírá peníze na svou disidentskou činnost, zveřejňuje účty, kam je mají lidé posílat. Poslali nemálo. Pak ovšem zapracovaly běžné mezidezolátské vztahy. Spory o ty peníze, co jim lidé poslali. Takže pan Vrabel počátkem října zveřejňuje na FB své video, kde říká: Jirka (Havel, jeho kolega –⁠ aktivista) neunesl tu slávu spojenou s tím, že je v médiích. Z Jirkovy strany to vnímám jako zradu. Pokradl a zradil. Na adresu Havla ještě dodává: „Když tě někdo okrade, peníze, který ti pošlou lidi na to, abys něco udělal, a někdo tě o ně okrade a ještě ti ukradne adresy těch lidí, aby si s nima nemoh komunikovat, a zradí celou tu myšlenku a ještě ti vrazí kudlu do zad, s takovým člověkem nemůžeš být kamarád.“ To je slušná sociální patologie – dezolátství. Spory o podivně získané peníze jsou v nejnižších patrech společnosti tradiční. Ale u paní Bastlové, než z rozhovoru utekl, říkal, že už se s panem Havlem zase skamarádili.

Jiří Havel

Vrabelovi odpovídá tento druhý hlavní aktivista z demonstrace přes facebook: „Napsal jsem ti SMS, že ti peníze pošlu. A já tak učiním. Ale nejdřív musíš pochopit jednu věc. Není to tak úplně jednoduché. Musím vyúčtovat všechny demonstrace a faktury mi pořád ještě chodí. Zároveň je škoda, že jsme nezaložili ten spolek, protože bychom nemuseli z darů platit patnáct procent daní. Takhle musím zaplatit daně nepříteli. A potom, až tedy odečtu tyto peníze, to, co tam zbylo, já musím nechat na tom účtě. Ale pošlu ti stejnou částku ze svých peněz.“

Spory o vylouděné penízky, které oba svolavatelé demonstrací předvádí, jsou typické pro lumpenproletariát. Což je marxistický název pro dezoláty. Tito gentlemani na plná ústa říkají, že chtějí kupovat plyn z Ruska. Země páchající válečné zločiny. Havel kromě svých politických výkonů také má zázračné léčitelské schopnosti: „Na jaře (v době covidu, pozn. aut.) jsem i z trochu těžších stavů dostával týdně deset až patnáct lidí. Třetí čtvrtý den mohli jet do práce, kopali na zahrádce nebo něco vyráběli,“ popisoval svou „terapii“ Ivermectinem a oxidem chloričitým na čištění bazénů. Na webu to nabízí s názvem „Žlutá voda. Aktuálně.cz pak sdělil: „Nikdy jsem to nikomu neprodával.“ To je zcela určitě čistá pravda. Myšlenka, že lze léčit covid čistidlem bazénů, je výplodem mozku v dezolátním stavu.

Tomáš Čermák

V sobotu 5. února měl na facebooku živé vysílání: „Je to pro všechny opravdové bojovníky, kteří se s tím nechtějí s**t. Myslíte si, že se to zvrátí, když se budou dělat pokojné demonstrace? My to potřebujeme vzít tvrdou cestou. Nemůžeme furt chodit někam protestovat, mrznout tam jako blázni. Potřebujeme je vzít za držku. Musíme se nastartovat a nakopnout k radikálnímu odboji. Zbavíme se těch vyžranců jednou provždy. Nastolíme si tady vlastní pořádek, vlastní zákony pro všechny. Potřebujeme nezávislou armádu nás lidí a rozkopeme je na s*ačku. Musíme těm dobytkům zarazit tipec, ale brutálně, jinak se z toho tady po***eme.“

Poté jej podle Aktuálně.cz Národní centrála proti organizovanému zločinu zadržela a obvinila z podpory a propagace terorismu. Mezi jeho dalšími zajímavými výroky pak najdeme třeba: „Dělá tam záslužnou práci, ruská armáda, Vladimir Putin prostě ví, co má dělat. Kdo si myslí, vole, že Rusko je něco špatnýho nebo věří těm sračkám, co nám tady říkají tyhlety zaprodaný prašivý média, ty vole.“

Nyní je však na vazbě za něco jiného: za video z počátku srpna, za které sedí i Tušl. Čermák v něm říkal divákům: „Kdo z vás bude ochotnej postavit se jim ve stejnej den na odpor? Uděláme úplně stejnou protiakci. Musíme už ku*va ukázat, kdo je tady doma, a musíme už ku*va zvednout prdel a vyhecovat to, vo*e, pořádně. Jestli chtěj boj, tak ať to zkusí, vo*e! Ale potřebujeme vás dostat do těch ulic, do p*dele už.“

Přednes obou gentlemanů v tom videu – jejich dikce, rychlost řeči, mimika a gestika – nápadně připomíná projev osob intoxikovaných pervitinem. Pokud jsou tito lidé označováni jako dezoláti, myslím, že jde o politicky korektní lichotku. Čistě popisné konstatování – osoby, jejichž existence je a bude v dezolátním stavu. V devatenáctém století se jim říkalo spodina.