Slušní lidé z hnutí ANO

ČTK

Jourová a Babiš | FOTO: ČTK

Odchod bývalého brněnského primátora Petra Vokřála z hnutí ANO vedl mnoho lidí včetně některých novinářů k tomu, že opět začali opakovat mantru o liberálech v Babišově straně. Jsou to ti alespoň trošku inteligentní a civilizovaně se chovající jedinci, kteří ale s liberální orientací nemají společného vůbec nic. Jednou totiž nastoupili do výtahu moci, který jim přistavil člověk se sklony naprosto opačnými. Člověk, který ignoruje demokratická pravidla. A jim to dlouhá léta nevadilo a nevadí, jen chtějí před občany a často před evropskými partnery vypadat lépe než hlasovací roboti z českého Parlamentu, kteří by s klidem mohli patřit do SPD.

Petr Vokřál byl dlouhá léta milovaný konkrétními novináři z brněnských redakcí. Bohužel se tak nějak ukázalo, že ono nenáviděné Palermo v Brně poměrně hodně vzkvétá, a Vokřál se po krajských volbách kvůli dohodě několika stran nestal primátorem. I z toho byla řada médií velmi pohoršena, protože na radnici se dostala – nedej bože – zlá ODS.

Pavel Hofman

Ať je to jakkoli, Vokřál najednou zjistil, že už mu v ANO pšenka nepokvete, a tak odchází. Že náhle zjistil, že něco není v pořádku? Tak pan Babiš byl v StB v 80. letech, v 90. letech zbohatl díky vytunelování Unipetrolu a nepřátelskému přebírání firem a v roce 2014 svým vstupem do vlády zařídil v Česku světově nevídaný střet zájmů. Že by pan Vokřál žádnou z těch věcí neviděl? Nebo mu spíše nevadila, dokud se vezl na vlně úspěchu.

Ono podobných „slušných“ lidí je v hnutí ANO víc. Obvykle jde o oblíbence novinářů, kteří se jinak hlásí k hodnotám demokratické společnosti. Na prvním místě je jednoznačně Věra Jourová. Eurokomisařka, která se nyní zabývá mj. svobodou médií. No jistě!

Také si představujete, jak bude Jourová vlastním tělem bránit český mediální trh před oligarchizací? Jak se ohradí proti ruské propagandě v MF DNES nebo proti lžím Lidových novin? Asi to půjde dost těžko, když jejich majitel je její nadřízený. Stále jí ale tleskáme a ještě jde o údajně úspěšnou političku, přestože pro Česko získala tak slabé portfolio, že slabší už neexistuje.

A v Evropě máme i další slušné zástupce! Dita Charanzová, ta je strašně schopná. Hlavně v prosazování Babišových zájmů, i když s blížící se rezolucí Evropského parlamentu o střetu zájmů to začíná skřípat. U její kolegyně Martiny Dlabajové je to podobné, té se navíc vůbec nepodařilo cokoli ovlivnit ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, který si českých problémů povšiml.

S těmi slušnými lidmi to v hnutí ANO nedopadá moc dobře. Od Pavla Teličky po Martina Stropnického došlo ke spoustě odchodů. Jestli ale někdo věří tomu, že si pan Vokřál uvědomil pravdu po šesti letech působení Andreje Babiše ve vládních funkcích, musí být skutečně naivní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner