Slyšení o dotacích a střetu zájmů bylo kvůli koronaviru odloženo na neurčito

ČTK

Premiér Andrej Babiš má v EU velký problém se svým střetem zájmů. | FOTO: ČTK

Veřejné slyšení Senátu o dotační politice a střetu zájmů, které se mělo konat ve čtvrtek, bylo kvůli vývoji epidemie koronaviru odloženo na neurčito. O odkladu dnes rozhodl organizační výbor horní komory. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Nový termín slyšení podle ní určí senátoři na některé z příštích schůzí.

Slyšení iniciovala senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijních dotací pro jeho holding Agrofert, nyní ve svěřenských fondech. Původně bylo plánováno na konec dubna. I tehdy tomu zabránila epidemie koronaviru, tedy její první vlna.

archiv

Pozvání dostali jak představitelé vlády včetně Babiše a ministryň Aleny Schillerové a Kláry Dostálové (obě za ANO), tak zástupci fondů, kteří se na přidělování dotací podílejí, uvedl předseda komise a senátorů ODS Zdeněk Nytra. Babiš opakovaně popírá jakýkoli střet zájmů, který konstatovala i Nytrova komise. Účast na jejím jednání premiér odmítl.

Nytrova komise v souladu s unijním auditem dospěla k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů v případě unijních dotací pro holding Agrofert. Babiš to odmítl s tím, že Agrofert vložil v roce 2017 do svěřenských fondů v souladu s českým zákonem o střetu zájmů. Od předloňska se kvůli tomu neúčastní vládní Rady pro evropské strukturální a investiční fondy.

Možného premiérova střetu zájmů se týkal i audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Vláda v souvislosti s tímto auditem zažalovala EK u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu korun).

Slyšení by mělo být zaměřeno na efektivitu kontroly střetu zájmů při podávání žádostí o čerpání peněz z fondů EU. Měla o tom promluvit viceprezidentka Nejvyššího kontrolního úřadu Zdeňka Horníková. Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek měl sdělit informaci k žalobě proti pozastavení části zemědělských dotací pro skupinu Agrofert.

Účastníci slyšení by se měli věnovat také možným změnám zákona o střetu zájmů tak, aby se vztahoval i na dotace neposkytované podle rozpočtových pravidel. Senátoři by chtěli také vyjasnit osobní působnost ve vztahu ke strukturám zahrnujícím svěřenské fondy a osobám, které jsou skutečnými majiteli či beneficienty těchto fondů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner