Slyšíte to ticho? Kdyby evropský audit pro Babiše nedopadl dobře, už to všichni víme

ČTK

Český premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Definitivní zpráva auditorů o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše je v České republice. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová o jejím obsahu nic neví, protože je prý nemocná. A Babišovy noviny se tématu vyhýbají obloukem. Co to asi tak může znamenat?

Kdyby ve zprávě bylo napsáno, že všechno je v pořádku (což si lze vzhledem k předběžné zprávě představit jen velmi těžko), mává jí Babiš před kamerami a ukazuje ji každému, koho potká. To se ale jaksi neděje.

Pavel Hofman

Existuje samozřejmě scénář, podle kterého se zpráva „dostane“ do Lidových novin, tak jak tomu bylo u OLAFu a Čapího hnízda. Redaktoři Martin Shabu a Ondřej Koutník tehdy otevřeně lhali o tom, co závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodům obsahují a co ne. Takže si možná přečteme, že „Zpráva auditorů Evropské komise kolem Babiše jen našlapuje“. A nebo taky ne.

Ona se totiž ta zpráva ven nakonec dostane, ať se tomu budou snažit Babišovi lidé zabránit sebevíc. On sám nejspíš doufal, že i za hranicemi na někoho platí výkřiky o kampani, ale je jasné, že ostatním členským zemím se příliš nelíbí, když mají platit podnikání premiéra, který zároveň odmítá jakoukoli solidaritu s nimi.

Andrej Babiš má problém. Pokud nebude tak velký, protože se jedná pouze o první audit, v tom druhém už mohou být závěry pro Agrofert opravdu fatální. V České republice se toho dá uhrát hodně, zdá se však, že v Evropě to tak jednoduché nebude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner