Smál bych se, kdyby to nebylo k pláči. Václav Moravec se brání útoku z Hradu

Moderátor Václav Moravec (ČTK/Krumphanzl Michal)

Moderátor Václav Moravec | FOTO: ČTK/Krumphanzl Michal

V úterý se na stránkách Pražského hradu objevil přepis dopisu, který zaslal prezidentův kancléř Vratislav Mynář řediteli České televize Petru Dvořákovi. V psaní si Mynář obsáhle stěžuje na moderátora politických diskuzí Václava Moravce, který podle něj lže, manipuluje a šíří dezinformace. Zároveň kancléř velmi jasně naznačil, že Moravec na něj útočí proto, aby se pomstil za dřívější události. Moderátor ovšem veškerá nařčení důrazně odmítl a proti útoku i nařčením se jasně ohradil.

„S chutí bych se totální absurditě zasmál, pokud by nebyla k pláči. Šíření dezinformací z Hradu se však stalo normou. Zoufalé dopisy hradních úředníků mají za cíl odvádět pozornost a zakrývat skutečné problémy Kanceláře prezidenta republiky (např. hospodářskou kriminalitu, bezpečnostní rizika aj.),“ zahájil svou obranu na twitteru Moravec.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Reagoval tak na Mynářovu stížnost, v níž kancléř mimo jiné napsal, že ho moderátor zcela bezdůvodně napadá, nazývá mafiánem a dále uráží nejen jeho, ale i prezidenta Miloše Zemana a další spolupracovníky hlavy státu. „Ve skutečnosti nejen za těmito útoky stojí často osobní zhrzenost,“ opřel se kancléř do moderátora veřejnoprávní televize. A popsal, jak za ním údajně před osmi lety Moravec přišel a ucházel se o tehdy volnou pozici tiskového mluvčího prezidenta, která následně připadla Jiřímu Ovčáčkovi.

To ovšem Moravec kategoricky odmítl a popřel. „V této hradní mlze, resp. odvádění pozornosti, jde o zneužívání jména jednoho ze zaměstnanců ČT a jeho zastrašování. Aby bylo jasno: o žádné místo na Hradě, ani v jeho okolí, ani v KPR, ani v Osvětimanech, jsem se nikdy neucházel a ucházet nebudu,“ rozčílil se moderátor.

A svoji reakci na útok hradního kancléře uzavřel slovy, že za vším, co v jeho nedělních politických diskuzích zaznívá, si stojí. Zastrašovat se prý nenechá a také „odmítá řešit hlouposti“. Moderátora se ústy své mluvčí zastal krátce po uveřejnění Mynářovy stížnosti i přímo Moravcův zaměstnavatel. „Česká televize je nezávislá instituce, která je v oblasti vysílání regulována Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a kontrolována Radou ČT. Neodpovídá se konkrétním politikům, ani úředníkům, tedy ani vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky, na jehož snahu hodnotit moderátory nebo dramaturgii pořadů nebude reagovat,“ vzkázala na Hrad jasně mluvčí ČT Karolína Blinková.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články