Šmardova zrada předsedy ČSSD? Zde je vysvětlení Stanjury

Zbyněk Stanjura (Youtube)

Zbyněk Stanjura | FOTO: Youtube

Na sklonku minulého týdne deklaroval neúspěšný kandidát na ministra kultury Michal Šmarda věrnost šéfovi sociálních demokratů s tím, že odstoupení od kandidatury by považoval za bodnutí do zad Jana Hamáčka. Málokdo mohl tehdy tušit, že jeho slova budou mít jepičí život. O několik hodin později totiž vystoupil moravský starosta v televizi s oznámením, že v návaznosti na Babišovy nevybíravé slovní útoky o pozici nadále nestojí. A to všechno poté, co premiér Šmardu hlavě státu sám navrhl. Že se nechytáte?

,,Ta situace je úplně absurdní. Mohli jsme si všichni ušetřit tři měsíce, kdyby to řekl Babiš rovnou panu Hamáčkovi. Je tak evidentní, že se premiér bojí Miloše Zemana a snaží se mu vyhovět,“ hodnotí aktuální vývoj předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v rozhovoru pro server Forum 24 a dodává: ,,To, že to trvá tři měsíce, je pouze ukázka neschopnosti vládní koalice se domluvit a slušně fungovat.“

Mezitím tak poslední dva měsíce demonstroval Babiš svou politickou neschopnost při každém dalším vystoupení, kdy ho Zeman posílal zas a znovu s návrhem na hanbu a jen mu doporučoval, ať se snaží příště víc. Přitom vlastní šéfy ministerstev si uměl před ním prosadit i premiérem tolik  kritizovaný Bohuslav Sobotka, který byl předsedou vlády během prvního vládního angažmá hnutí ANO. Bouchnout do stolu tak musel až sám Šmarda, který se stal novým vlajkonošem zbytků důstojnosti, které sociální demokracii ještě zbyly.

Zatímco tak Zeman posiluje, parlamentní republika dále slábne. ,,Zeman umožnil první dlouhou vládu Babišova kabinetu bez důvěry a dále avizoval, ať se děje cokoliv, vždy pověří sestavením další vlády Andreje Babiše. Kdo se tedy zajímá o Českou republiku, dávno ví, že jsou Zeman s Babišem političtí spojenci,“ říká Stanjura, který navíc během rozhovoru zmiňuje i nebezpečí možného precedentu při Zemanových snahách o posun k prezidentskému systému: ,,Určitě se o to snaží a premiér mu v tom vědomě či nevědomě pomáhá. Když přišel s Rusnokovou vládou, sociální demokraté se nám smáli. To já v tuto chvíli nedělám. Na prvním místě je vždy obrana Ústavy, a pak až standardní souboj vlády s opozicí.“

Momentálně je tak míč na straně celkově notně oslabené ČSSD. Předsednictvo strany by mělo zasednout v pátek, kdy by už měl být znám i nový kandidát na paralyzované ministerstvo kultury. Aktuálně v této souvislosti nejčastěji padá jméno starosty Náchoda Jana Birkeho či náměstkyně Kateřiny Kalistové, ale třeba i pardubického hejtmana Martina Netolického.

Jakékoliv spekulace ovšem Jan Hamáček odmítá s tím, že veřejnosti oznámí až finální verzi. Konec konců i pod ním se dnes ohýbala stranická větev, když ho ústecká buňka vyzvala k rezignaci. Raději tak odmítá i jakoukoliv možnost, že by prezident nejmenoval ani druhého kandidáta strany, i když tomu nemůže věřit ani on sám. V téhle hře totiž s figurkami na šachovnici pohybuje pouze Miloš Zeman.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]