Smartwings nemá zájem o majetkový vstup státu, uvedla společnost

Spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně (vlevo) a zástupce čínské společnosti CITIC Jaroslav Tvrdík  (ČTK)

Spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně (vlevo) a zástupce čínské společnosti CITIC Jaroslav Tvrdík | FOTO: ČTK

Letecká skupina Smartwings nemá zájem o majetkový vstup státu do společnosti. Uvedla to dnes v prohlášení. Žádá stát o úvěr, nebo garanci za úvěr u komerční banky. Podle firmy je totiž v současné krizi problém získat nové půjčky na bankovním trhu.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v neděli v České televizi řekl, že by stát mohl koupit ve Smartwings až 100procentní podíl. Do konce června by to podle něj měla projednat vláda. Stejný názor vyslovila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Havlíček dnes pro ČTK uvedl, že kapitálový vstup státu je až poslední variantou. Poskytnutí pomoci prostřednictvím záruky či úvěru by podle něj mělo mít přednost.

„Společnost Smartwings prohlašuje, že nemá a nikdy neměla zájem o vstup státu do společnosti Smartwings. Nic takové od vedení společnosti nikdy nezaznělo,“ uvedla dnes firma.

Úvěr od státu, nebo garance za úvěr u komerční banky jsou podle Smartwings od počátku jedinou variantou žádané pomoci. „Důvodem, proč se společnost, která do této doby byla zdravá a nikdy stát o pomoc nežádala, obrací na stát, je fakt, že pro aerolinky je dnes velmi těžké získat nové půjčky na bankovním trhu,“ uvedla firma. Jak dodala, využití programů COVID I a COVID II, které jsou určeny pro podporu provozního financování malých a středních podniků, nejsou možné kvůli velikosti společnosti, poskytovaných garancí a částek poskytovaných těmito fondy.

„Vždy jsme jednali o tom, že nejlepší variantou je vyřešení situace stávajícími vlastníky, poté běžné nástroje podpory typu záruk a úvěrů. Kapitálový vstup je vždy až poslední varianta, ale my chceme být připraveni na všechny možnosti,“ uvedl dnes pro ČTK Havlíček.

Ministr v neděli připustil možnost odkupu celého podílu firmy, ten by však podle něj musel být za částku blížící se nule. Záchrana společnosti by nicméně stát vyšla na „nízké miliardy korun“.

Podle Havlíčka stát o pomoci letecké společnosti uvažuje proto, že firma má strategický význam pro státní i další letiště. „Je strategická s ohledem na to, že to je klíčový dopravce našich obyvatel a firem. Je to firma, která zde zaměstnává několik tisíc lidí a váže na sebe stovky dalších servisních institucí v oblasti leteckého průmyslu,“ tvrdí ministr.

Opozice takový postup kritizuje. Také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl, že Smartwings strategickou firmou rozhodně není.

Smartwings Group patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost Citic Europe. Do skupiny patří dopravci Smartwings a České aerolinie (ČSA). Loni na svých linkách přepravila 8,2 milionu cestujících.

Letecké společnosti po celém světě odstavily nyní z provozu většinu letadel, aby jim rychle neubývala hotovost. Řada zemí totiž rozšířila omezení v letecké dopravě, aby zpomalila šíření epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]