Smartwings tlačí na stát, v inzerátech požaduje od vlády peníze či záruky

Spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně (vlevo) a zástupce čínské společnosti CITIC Jaroslav Tvrdík  (ČTK)

Spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně (vlevo) a zástupce čínské společnosti CITIC Jaroslav Tvrdík | FOTO: ČTK

My chceme peníze. Dejte nám peníze. Nebo se za nás alespoň zaručte u bank, aby nám půjčily. Takové je poselství dosti nestandardního inzerátu, který letecká společnost Smartwings uveřejnila v pátečním vydání několika tuzemských deníků. V celostránkovém inzerátu soukromá čínsko-česká letecká společnost naříká, že jiné země firmám, jako je ona, v současné krizi pomáhají.

„Proč Česká republika váhá s poskytnutím překlenovacího úvěru nebo záruky za něj pro letecké společnosti Smartwings a ČSA? Pokud by existoval podpůrný program pro velké firmy typu Smartwings, přihlásíme se do něj. Žádný takový program neexistuje,“ stojí také v inzerátu. Společnost argumentuje tím, že zaměstnává hodně lidí a že je prý strategická.

Smartwings přitlačují a naléhají. Dosavadní lobbování bylo neúspěšné. Opozice se jasně postavila proti selektivní podpoře jedné firmy. Ta patří z velké části kamarádovi premiéra, miliardáři Jiřímu Šimáněmu, a z druhé Číňanům. Těm Číňanům, kteří se ústy samotného prezidenta Miloše Zemana chlubili, že do České republiky přinesou ohromné investice. Tak tihle Číňané teď chtějí, aby jim Česká republika půjčila?

Smartwings nejsou strategickou společností. Firma podniká na vysoce konkurenčním trhu, musí počítat s rizikem. „Podnikatelé měli s něčím takovým počítat, měli mít vatu,“ prohlásila před několika týdny na adresu drobných podnikatelů ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Smartwings mohly využít státem vyhlášené záchranné programy, jako jsou Covid I – III nebo Antivirus. Pokud vláda podle firmy neudělala dost, má říci otevřeně, že kabinet ANO, KSČM a ČSSD nepomáhá větším společnostem. Nátlaková akce, kterou dnes pozorujeme v denících, je nepřípustná. Problémy mají stovky firem a tisíce podnikatelů a živnostníků. Nikdo si ale nedovoluje to, co kamarád pana premiéra a Číňané.

Pikantní je, že společnost Smartwings před časem koupila aerolinky ČSA, které v minulosti tragicky doplatily na řízení Jaroslavem Tvrdíkem. Dnes ten samý Tvrdík zastupuje ve Smartwings čínské investory.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]