Smartwings chtějí státní podporu: Na Korfu létají za 9000, konkurence za 1500

Dopravní letadla společnosti Smartwings  (ČT)

Dopravní letadla společnosti Smartwings | FOTO: ČT

Společnost Smartwings, kterou řídí přítel premiéra Andreje Babiše Jiří Šimáně, chtějí státní podporu. Prý to mohly být i dvě miliardy. A firma také bude moci žádat o peníze v programu Covid Plus určené pro firmy postižené koronavirovou krizí. Ta péče, která je Smartwings věnována, je skutečně dojemná zejména s ohledem na to, kolik u ní stojí letenky.

Pro srovnání: Když si ve dnech 22.–29. srpna budete chtít vyrazit na řecký ostrov Korfu, u společnosti Ryanair zaplatíte v případě, že budete mít pouze jedno malé zavazadlo, necelých 1500 korun.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Smartwings nabízí let o den dříve, tedy v týdnu 21.–28. srpna. Se zavazadlem do osmi kilogramů zaplatíte necelých 9000 Kč. Služby nejsou o nic lepší, nedočkáte se žádných výhod. Prostě jak už se říká mezi lidmi, kteří nadržování společnosti Smartwings zaregistrovali, nízkonákladová společnost za vysokonákladové ceny.

Ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček v červnu obhajoval Šimáněho tvrzení, že Smartwings potřebují dvě miliardy. Dvě třetiny měli zaplatit akcionáři, třetinu stát formou garance za komerční úvěr. Smartwings patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Téměř poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost Citic Europe.

Společnost problém řešila nejen prostřednictvím jednání, ale také inzerátů, které si koupila například ve vydavatelství Mafra premiéra Babiše. Upozorňovala v nich na to, že na rozdíl od desítek jiných leteckých společností v zahraničí pomoc od státu nedostala. „Neinvestovali jsme do reklamy, ale pouze do povědomí lidí. Chtěli jsme pouze, aby se celá situace odpolitizovala, aby si každý udělal vlastní obrázek o tom, jak pomáhají jednotlivé státy a jak Česká republika v odvětví, které je jedno z nejhůř zasažených koronavirovou krizí,“ tvrdil podle ČTK generální ředitel společnosti Roman Vik.

Tak jen doplňme – kdyby aerolinky Smartwings neposílaly Babišovi peníze prostřednictvím jeho novin, rozhodně by ušetřily. A kdyby nasadily normální ceny, takové, jaké jsou běžné ve světě (také vám občas zůstává rozum stát, když se podíváte na nabídky letenek z okolních zemí?), určitě by jim velmi pomohl zájem zákazníků. Nabízet letenky, které se dají sehnat do dvou tisíc, více než čtyřikrát dráž, a ještě chtít státní podporu, je prostě a jen obyčejná drzost.

Ukázky letenek – Ryanair:

Smartwings:

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]