Andrej Babiš před parlamentními volbami nabízel Smlouvu s občany. Dával v ní své slovo, co všechno splní, pokud hnutí ANO vyhraje volby. Nezůstal z ní kámen na kameni, což dnes o to víc vyniká v souvislosti s podezřelým čerpáním evropských dotací. Co je v této smlouvě jinak?
[ctete postid=“254850″ title=“Premiér fabuluje o vrácení dotací. Budou strženy okamžitě po finálním auditu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-EU-audit-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš zdůrazňuje, že Česká republika nebude kvůli auditu Evropské komise “ permalink=“https://forum24.cz/premier-fabuluje-o-vraceni-dotaci-budou-strzeny-okamzite-po-finalnim-auditu/“]254850[/ctete]
Měl to být zlatý hřeb kampaně ANO před volbami do Poslanecké sněmovny na podzim 2017. Jeho šéf rozeslal milionům domácností do poštovních schránek osobní dopis, postavený na slibech a garancích voličům. Smlouva Andreje Babiše s občany je přitom kopií stejného počinu Donalda Trumpa, včetně grafického zpracování.
Premiér a jeho tým od amerického prezidenta kopírují rádi, i když letos „jen“ červenou kšiltovku. Vzhledem k očekávání a celkovému propadu vládní koalice zázračný úspěch nepřinesla. Ani s plněním Smlouvy s občany to není po necelých dvou letech nijak slavné. Dnes působí jako úsměvná karikatura, kterou je neradno připomínat.
Teď, nebo nikdy
„Teď, nebo nikdy. Tohle je první a také poslední pokus. Žádný další nebude,“ burcoval naléhavě Babiš v osobně laděném textu. „Chci Vám jasně říci, co budu a nebudu dělat, pokud hnutí ANO vyhraje volby a já budu řídit vládu,“ prohlašoval v úvodu. „Nikdy Vás nezklamu a nikdy nezradím principy, se kterými jsem šel do politiky: nelžeme, nekrademe a pracujeme pro Vás,“ zdůraznil.
S odstupem času lze konstatovat, že se premiér zahnal do pasti nesplnitelných slibů. Lži, manipulace a názorové veletoče jsou základním pilířem jeho komunikace. Je trestně stíhaný kvůli závažnému dotačnímu podvodu. Stále viditelněji se ocitá v podezření, že v první řadě pracuje sám na sebe a svůj holding. Jaké jsou nejkřiklavější závazky ze Smlouvy s občany?
Kdo vysává veřejné rozpočty?
„Slibuji, že na nejvyšší míru ztížím život korupčníkům a lidem, kteří vysávají veřejné prostředky a tím i Vaše daně.“
V praxi to vypadá tak, že vláda ANO na nejvyšší míru ztěžuje život hlavně malým podnikatelům, jimž tisícihlavá armáda berních úředníků šlape na paty. V tomto vidění světa nejvíce „vysávají veřejné finance“ drobní živnostníci, na které je ušit přísný metr kontrol a vysokých pokut, zatímco velké ryby mají klid na práci a nerušené čerpání tučných státních dotací.
Nyní však byl tento klid narušen nezávislým auditem Evropské komise, který konstatoval pokračující střet zájmů premiéra Babiše, a z toho plynoucí protiprávní čerpání evropských dotací v řádu stovek milionů korun Agrofertem. Stejně tak odhalil podivné machinace s rozdělováním peněz holdingu, o které se už začala zajímat policie.
S tím souvisí i další závazky: „Slibuji, že veřejné peníze budu rozdělovat ve veřejném zájmu a apoliticky“ nebo „Zavazuji se, že v žádném případě nezneužiji politickou funkci ve svůj prospěch.“
Premiér Babiš často zaměňuje veřejný zájem za zájem svého impéria, do značné míry závislého na dotacích. Osobní zájmy zaměňuje za zájmy České republiky. Proto jeho lidé ve státní správě prosazují navýšení evropských dotací pro velké chemické firmy, proto se jeho vláda brání zastropovaní zemědělských dotací, což směřuje proti vůli lobby velkých agrokoncernů.
9 miliard pro Agrofert
Jen v letech 2014 až 2017, kdy Andrej Babiš působil jako ministr financí, jeho koncern obdržel na dotacích celkem 6,8 miliardy korun. Proti předchozímu období se jeho příjmy v tomto směru zdvojnásobily. Výroční zpráva za loňský rok ještě není k dispozici, ale dá se očekávat, že se od minulého příliš lišit nebude.
Z toho lze dovodit, že Agrofert inkasoval v době, kdy byl jeho majitel členem vlády, zhruba 9 miliard korun jen na dotacích. Nyní se podle předběžných závěrů auditní zprávy ocitá v podezření, že půl miliardy korun získal v rozporu se zákonem.
Další miliardy Babišovým firmám plynou každoročně z daňových úlev a veřejných zakázek. Agrofert je nedostižným premiantem v čerpání peněz daňových poplatníků, což staví pojem vysávání veřejných rozpočtů do jiného světla.
Vzhledem k tomu, jak urputně se premiér brání zdrcujícím výsledkům auditu, nelze brát tento slib tak doslova. Nikdy nepůjde sám proti sobě. Smlouvu s občany však porušuje i v dalších bodech.
Rovnost před zákonem už neplatí
„Zasadím se o nezávislost policie, která nesmí být pod vlivem politiků. Korupce se musí vyšetřovat na všech úrovních.“
Velmi brzy se ukázalo, že „nezávislí“ policisté jsou jen ti, kteří jdou Babišovi na ruku. Proto došlo ještě za jeho první vlády v demisi k plošným čistkám v bezpečnostních složkách a k výměně všech významných policejních šéfů. Když to nešlo jinak, tak za cenu hrubého vydírání a mediální skandalizace.
Ani s vyšetřováním korupce na všech úrovních to nebude tak horké. Výjimku si pro sebe udělil samotný premiér a policista, který ho obvinil z trestné činnosti, je v jeho očích nepřítelem státu řízeným mafií.
„Odmítnu všechny pokusy o destrukci nezávislého státního zastupitelství a soudnictví a budu vždy bojovat za vymahatelnost práva a rovnost lidí před zákonem.“
[ctete postid=“255150″ title=“Kolem dotace pro Agrofert přes „bílého koně“ někdo lže. Připomíná Čapí hnízdo“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Agrofert-dotace-385×230.jpeg“ excerpt=“Evropský audit odkryl pochybné praktiky Agrofertu, připomínající kauzu Čapí hnízdo. “ permalink=“https://forum24.cz/kolem-dotace-pro-agrofert-pres-bileho-kone-nekdo-lze-pripomina-capi-hnizdo/“]255150[/ctete]
Je příznačné, že z této původní verze Smlouvy s občany brzy zmizela slova na konci věty „před zákonem“. Určitě to není náhoda, jelikož v babišistánském světě platí jiná pravidla a rovnost lidí před zákonem mezi ně nepatří.
Podezřelé okolnosti rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jeho nahrazení Marií Benešovou, veřejně zpochybňující kauzu Čapí hnízdo, dávají tušit, že zde existuje silná poptávka ovlivnit státní zastupitelství a soudnictví podle představ premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana.
Jiná smlouva s občany
S tím souvisí i poslední příklad, i když nesplněných závazků je víc. „Slibuji, že na ministerské posty budu prosazovat odborníky bez ohledu na politickou příslušnost.“
Ministři dosazení za hnutí ANO se v Babišově vládě střídají jak na orloji a osobnosti typu Taťány Malé, Marty Novákové, a Dana Ťoka rozhodně nesplňují nároky avizovaných „odborníků“. Jedno je však jisté. Nominanty ANO spojuje naprostá oddanost a ochota kdykoli bránit svého šéfa i v těch nejošemetnějších situacích.
Co říct závěrem ke Smlouvě Andreje Babiše s občany? Premiér ji po volbách zneplatnil jako bezcenný cár papíru a upravil podle svého. Na nejvyšší míru ztěžuje život těm, kdo se mu staví do cesty a odmítají se podvolit jeho zájmům.
To je ale úplně jiná smlouva, která nemá s předvolebními závazky nic společného.