Smlouvou s Pekingem demonstrovalo ANO servilitu Číně, bránil se Hřib kritice

Bývalá primátorka Adriana Krnáčová  (ČTK/Deml Ondřej)

Bývalá primátorka Adriana Krnáčová | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Na začátku října došlo k vypovězení partnerské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Důvodem byla pasáž o uznání jedné Číny v článku 3, jehož vyjmutí čínská strana na žádost současného vedení hlavního města odmítla. Smlouvu uzavřela v roce 2016 minulá koalice v čele s bývalou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Kritici nyní namítali, že hlavní město mělo počkat na vypršení platnosti dokumentu. To ovšem koalice odmítla s tím, že pouze napravovala chyby bývalého vedení.

Téma na čtvrtečním zastupitelstvu Prahy znovu otevřel v rozpravě opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO). Během projednávání daného tisku přečetl kolegům pravidla, která říkají, že mají být partnerské smlouvy hlavního města v souladu s zahraniční politikou státu, i když on sám by nad vymazáním článku údajně neuronil ani slzu.

Na tyto námitky reagoval současný šéf Magistrátu Zdeněk Hřib (Piráti): „Do smlouvy jste dali něco, co do ní nepatří, abyste demonstrovali svoji servilitu nedemokratickému státu,“ odpověděl primátor a dodal, že nakonec vypověděl Peking smlouvu jako první. Říjnovým událostem navíc předcházelo i zrušení koncertů Pražské filharmonie v Číně, což považovala Praha za pokus o její zastrašení.

„Uvidíme, zdali se splní další výhrůžky, které avizoval český prezident. Ekonomický růst Číny zpomaluje. Je možné, že jsou tu i nějaké zástupné důvody. A co se týče Slavie, vyplouvá najevo, že financování neprobíhalo už nyní,“ dodal s tím, že je fotbalový klub dnes již ekonomicky soběstačný díky sérii úspěchů.

Pro tento krok získal Hřib podporu i ze strany koaličních partnerů. „Jako PRAHA SOBĚ jsme sbírali podpisy a kandidovali proto, abychom z Prahy udělali hrdé a sebevědomé město. A tak jsme chtěli mít v partnerské smlouvě totéž, co tam mají hrdá a sebevědomá města. Lidská práva jsou pro nás víc než panda v ZOO,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský na Twitteru.

Podle Hřiba navíc nepřinesla dosavadní servilita vůči Číně žádné výhody. „Pouze naši pražští záchranáři školili ty čínské. I když jako lékař přeji přístup k dobré zdravotní péči všem, pražští záchranáři jsou tu proto, aby sloužili našim občanů. Nikoli aby byli sponzorským darem firmy Home Credit,“ ukončil debatu Hřib.

Pražští zastupitelé následně během svého jednání ukončili smlouvu i po formální stránce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]