Smrt princezny Diany otřásla světem a navždy změnila královskou rodinu

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Oficiálně rozvedeni byli rok a tři dny. Následník britského trůnu princ Charles a jeho bývalá žena Diana spolu ale už nežili dlouho. Ona byla ovšem stále tématem číslo jedna pro velkou část celosvětových médií. Sama tomu často šla naproti, což se jí stalo osudným v noci 20. srpna 1997. Její život ukončilo zběsilé ujíždění před novináři, kdy údajně opilý řidič narazil do pilíře pařížského tunelu poblíž Place de l‘Alma.

Tragická smrt princezny Diany jako by byla vyústěním celého neštěstí, které pro ni znamenal fakt, že se vdala do královské rodiny. Příliš mladá, nepřipravená, příliš emotivní, žila s mužem, který celá léta miloval úplně jinou ženu. Ti, na něž dopadla nehoda, k níž došlo před pětadvaceti lety, nejvíce, ale byli její synové: William a Harry.

Když se Diana a Charles zasnoubili, bylo jí pouhých devatenáct let. Od chvíle, kdy se 29. července 1981 vzali, byl jejich vztah předmětem neustálé pozornosti médií. Mladá, plachá a milá Diana, o třináct let starší Charles, všechno vypadalo jako pohádka, přesně taková, jakou lidé chtějí ve svých oblíbených bulvárních časopisech číst. Jenže brzy začalo být zjevné, že tahle pohádka má i své temné stránky. Předně je nutno říci, že každý člen královské rodiny je neustále pod obrovským tlakem. Není v podstatě možné, aby to nekonečné množství povinností, příkazů a nemožnosti dát cokoli najevo člověk slabší povahy přežil bez úhony. Diana měla manžela, který měl úplně jiné zájmy než ona. Chtěla se bavit, Charles je spíše introvertní a baví ho architektura nebo koně. Diana se ráda oblékala, chtěla žít jako normální mladá žena, ale v podstatě to nebylo možné. Hovoří se o tom, že záhy začala trpět poruchami příjmu potravy i depresemi. K tomu jistě nic pozitivního nepřidal fakt, že Charles stále udržoval vztah se svojí nynější manželkou, Camillou Parker Bowlesovou. Diana se dokonce několikrát pokusila o sebevraždu.

Rozpad manželství a boj proti AIDS

V červnu 1981 se manželům narodil princ William, o dva roky později Harry. I v případě narození synů se rozhodla Diana nevyhovět konvencím. Rodila v nemocnici, nikoli v paláci, jak to bylo doposud obvyklé. V polovině 80. let ale začalo být jasné, že extrémně oblíbená princezna…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články