S možností evidovat tržby do systému EET revolučně jednoduchým způsobem přišli programátoři z Red Eggs. Není třeba drahá pokladna, není třeba internetové připojení a není třeba ani počítačová gramotnost. „Stačí jen tužka a obyčejný mobilní telefon, který dokáže odesílat klasické zprávy SMS,“ vysvětluje na úvod Pepe Rafaj ze společnosti Red Eggs.

Jak systém funguje? Podnikatel prodá například plechovku barvy za 100 Kč, na v telefonu uložené číslo systému SMS EET odešle jednoduchou esemesku obsahující tři písmena: EET a částku tržby. Do půl minuty by se mu měla vrátit sms zpráva se zjednodušeným devítimístným kódem FIK (ten originál má 40 znaků), který podnikatel napíše na papírový paragon nebo dosud používanou účtenku. Druhou možností je, že do odesílané esemesky podnikatel dopíše ještě telefonní číslo zákazníka a tomu přijde ona sms se zjednodušeným kódem FIK a internetovou adresou, kde si zákazník může stáhnout plnohodnotnou účtenku.

„Naším cílem bylo, vytvořit co nejjednodušší systém pro ty nejmenší obchodníky. Nechceme a ani nemůžeme konkurovat sofistikovaným systémům, které podnikateli rovnou vedou sklad a podobně. Jsme tu pro obchodníky, kteří mají pár transakcí denně, ne stovky transakcí,“ vysvětlil pro deník FORUM 24 Pepe Rafaj. V současné době mají více než tisíc klientů, každou hodinou přibývají další s tím, jak se blíží 1. březen, tedy spuštění druhé vlny EET.

Systém SMS EET využívají také horské boudy, restaurace a obchody, kde je obtížné připojení k internetu, nebo speditéři. „Šlo nám o to, zachránit ty, kteří třeba neumějí s počítačem. Pravdou totiž je, že zařídit vše okolo EET není vůbec snadné ani pro člověka, který s počítačem umí hodně. A povinností občana ČR přece není být počítačovým expertem. Je to tak složité, že by stát neměl trestat ty, kterým se nedaří systém EET používat na složitých pokladnách. Naopak stát by měl chválit ty, kterým se to daří,“ říká Pepe Rafaj.

A jak SMS EET začít využívat? „Jsou dvě možnosti. První je, že si klient vyzvedne na finančním úřadu registrační údaje, vygeneruje si na internetu certifikát a s tím se pak zaregistruje na webu do našeho systému. Nastaví své údaje, sazbu DPH a podobně. Druhou možností, která je zdarma, je pak to, že si klient stáhne na našem webu plnou moc, vyplní ji, udělí nám ji a my vše zařídíme za něj,“ vysvětluje Pepe Rafaj.

A důležitá informace na závěr. Kolik SMS EET stojí. Cena je 1 koruna za účtenku do částky 500 Kč, 2 Kč za účtenku nad 500 Kč. K tomu je nutné připočítat cenu, kterou podnikateli účtuje operátor za standardní esemesku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Michal Závada
Michal Závada
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora