Smstiscket: Peníze z běžících prodejů koncertů Ortelu dáme na dobročinnost. Další koncerty nezařadíme

Eric Drooker

Provozovatelé a majitelé platformy pro prodej vstupenek, ticketingové sítě smsticket, zaujali velmi zajímavý postoj k prodeji vstupenek na koncerty kapely Ortel. Z již běžících prodejů věnují veškerý výtěžek na „dobročinné účely související s integrací těch, kteří potřebovali pomoc a jsou za ni vděčni“ a další koncerty Ortelu do své sítě již nenasadí. Ticketingová síť smsticket funguje třetím rokem a při jejím vzniku se spojili producent a majitel jednoho z největších hudebních webů v Česku Bandzone.cz Michal Novák, promotér a produkční Oldřich Brzobohatý a vývojářská společnost Axima. V posledním roce se přidala také digitální agentura 2fresh.

Nyní celý tým smsticket.cz prostřednictvím Michala Nováka vydal následující prohlášení:

Náš postoj k aktuálním předprodejům na koncerty kapely Ortel

Předesílám, že nejsme žádný aktivisti, nechodíme na demonstrace a současná, dle našeho názoru médii neuvěřitelně nafouklá situace s uprchlíky, nás nijak zvlášť neděsí. My si prostě v klidu programujem ty svoje ticketing služby a máme upřímnou radost z každého povedeného koncertu. Vstáváme i usínáme s myšlenkou jak udělat nástroj smsticket ještě lepší. I proto se nám podařilo na poměrně obsazeném trhu plném alternativních řešení mimořádně uspět a stát se jednou ze nejdoporučovanějších ticketing sítí v současnosti.

V posledních dnech se nás však čím dál více našich zákazníků dotazuje, jestli nemáme morální problém s prodejem vstupenek na koncerty kontroverzní kapely ORTEL. „Ne nemáme, proč? My vůbec neřešíme, co k nám pořadatelé nasazují, pokud to neporušuje zákony ČR.“, odpovídáme trochu zbrkle, „hmm, počkat ale.. o co vlastně jde?“.

Tím, že jsme služba určená všem a fungujeme automaticky si pořadatelé v podstatě mohou prodávat úplně cokoliv. Rychlost prodeje od nasazení akce je naše hlavní výhoda a všichni promotéři si toto chválí. Když u nás začal prodej této kontroverzní kapely, značně jsme zpozorněli. Přestože jsme nikdy žádnou akci u nás nezamítli a ani zpětně nestáhli, ocitli jsme se tentokrát v nové situaci.

Začít se touhle kapelou zabývat a udělat si vlastní názor na její „závadnost“, nebo podlehnout davové hysterii a okamžitě je bez většího rozboru označit za nebezpečné a rychle ruce pryč od pořadatele, který se jim rozhodl zorganizovat koncert? A pomůžou vlastně nečemu rychlé ruce pryč a hlavně se neumazat?

Jsme kluci, kteří nad vším fakt hodně přemýšlí a vždy jdeme až do naprostého důsledku. Z lidského pohledu nám jde o to, aby v naší společnosti měli lidi rádi sami sebe a všechny ve svém okolí. Aby si pomáhali, dělali skvělé produkty a služby pro ostatní, podporovali se a pokud někdo trochu uhne, tak k němu ostatní byli trpěliví a pomohli mu s maximální laskavostí a odpuštěním zpět. Ne separovat, deportovat, umlčet, zabít.

Jak ale převychovat kapelu? Tím, že jí jasně dáme najevo, že s ní nechceme nic mít? Chytla by se za nos, nebo by naopak zesílila a přidala pod kotel? A jak jejich dnes už statisíce fanoušků? Pomůže bojkot, nebo naopak tím ještě víc polarizujeme společnost a vytvoříme ještě lepší půdu pro potyčky, nenávist, netoleranci a označování prstem „ten je špatný, ten je závadný“?

Pravdou ovšem je, že nemáme ani trochu dobrý pocit z peněz, které firma smsticket prostřednictvím těchto koncertů vydělá. Přestože jsme se moc moc nadřeli na každou korunu, kterou u nás promotéři nechají, pořád je pro nás naprosto zásadní dobrej pocit. Nemáme pro něj vysvětlení, neumíme ho ovlivnit, ani definovat z čeho se objeví a z čeho ne. A tady už prostě není. Možná to je právě signál určitého překročení morální hranice při zachování té zákonné.

Proto jsme se rozhodli použít naše obvyklé zbraně a to pozitivní energii, podporu a pochopení a rozhodli se veškerý výtěžek z běžících prodejů zmíněné kapely věnovat na dobročinné účely související s integrací těch, kteří potřebovali pomoc a jsou za ni vděčni a váží si jí po zbytek svého života. K tomuto rozhodnutí nás také inspirovala diskuze, která v souvislosti s prodejem vstupenek na koncerty kapely Ortel vznikla na Facebooku. V tuto chvíli vybíráme charitativní organizaci, která se dlouhodobě a tedy zcela netendenčně těmito otázkami zabývá.

Dále jsme oznámili pořadateli Liboru Šíbovi, že, se vším respektem a úctou k jeho promotérské práci, si nasazení dalších koncertů této kapely do naší sítě už nepřejeme. Neděláme to ani tak pro sebe, naši síť jsme nebudovali jako nástroj k šíření našich osobních postojů a zásad, ale pro všechny ty promotéry, kteří se na smsticket spolehli a kteří se v jeho prostředí chtějí cítít příjemně a s chutí tam zvát své přátele a fanoušky pro rychlý a pohodlný nákup vstupenek. Jsou to členové naší smsticket rodiny a jejich názor a dobrý pocit ze spolupráce je pro nás stejně důležitý jako náš vlastní.

„Temnota nikdy nemůže vytlačit temnotu. To dokáže jedině světlo. Stejně tak nenávist nikdy nemůže vytlačit nenávist. To dokáže jedině láska.“Martin Luther King

Michal Majkláč Novák

s laskavým pověřením a jménem celého týmu smsticket.cz

V Praze dne 12. 2. 2016

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner