Šmucler poslal vzkaz do plných nemocnic. Kdo panikaří, měl by se léčit, tvrdí

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler  (Profimedia)

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler | FOTO: Profimedia

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera musí současný nárůst hospitalizovaných s covidem-19 nemocnice zvládnout. Takto reagoval pod příspěvkem ekonomky a rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové k rekordnímu počtu nakažených za úterý.

Den před státním svátkem bylo v Česku poprvé za jeden den odhaleno více než dvacet tisíc pozitivních testů. Jde zatím o nejvyšší číslo od vypuknutí epidemie koronaviru loni v březnu. „22 479 pozitivních. To je jako kdyby Německo mělo 179 832 pozitivních. Ale ono jich má za včerejšek ‚jen‘ 52826. Na co čekáme?“ ptala se na sociální síti ekonomka Danuše Nerudová.

()

S odpovědí přispěchal šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. „Na konec, bude brzo. Hlavně nemít strach,“ reagoval na příspěvek Nerudové. Jeho slova nenechala klidným dalšího uživatele sociální sítě. „Že bude konec brzy, říkáte 2 roky. Nějak si říkám, jestli byste se fakt neměl věnovat zubům a do epidemie se nemotat. Tohle je i vaše vizitka, vy lidi neustále přesvědčujete, jak o nic nejde. No ale vám je to samozřejmě jedno. Vy na těch covidariích sloužit nebudete, že jo,“ vzkázal Šmuclerovi Martin Majer.

„Tak si řekneme za 2 týdny, co se bude dít v nemocnicích. Byl bych moc rád, kdyby to, co jsem napsal, byla blbost, ale bohužel už máme zkušenost, že se spíš nepletu,“ pokračoval Majer. „Nemocnice tohle musí zvládnout. Kdo panikaří, měl by se léčit. Krom lidí z laboratoří, ti panikaří ze snahy vydělat,“ odpověděl Šmucler.

Do diskuze se následně zapojil Martin Beránek, který podle popisku na sociální síti pracuje jako internista v nemocnici. „Vadíte mi a většině mých kolegů v nemocnici také. Jste jednou z příčin současného postoje společnosti k opatření. Vaše neoprávněné ničím nepodložené postoje škodí. Odvahu nám rozhodně nedodáváte,“ pustil se na twitteru do Šmuclera.

Slova šéfa stomatologické komory přicházejí ve chvíli, kdy Česko bojuje s pátou vlnou epidemie covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených stoupají zhruba od poloviny září, poslední měsíc čísla rostou velmi prudce.

Ještě v polovině října laboratoře hlásily kolem 1500 nově nakažených za den, na začátku listopadu už šlo téměř o 10 tisíc případů a tento týden počet pozitivních překonal rekordní hranici 22 tisíc. Kvůli vysokým číslům rostou také počty hospitalizovaných, podle odborníků hrozí zahlcení jednotek intenzivní péče a problémy s akutní péčí o jinak vážně nemocné pacienty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]