Smutek na konci světa: Tučková a její nový román Bílá Voda strhne, ale i bolí

(David Konečný)

FOTO: David Konečný

Bílá Voda je podle Wikipedie nejsevernější i nejzápadnější obcí Českého Slezska a okresu Jeseník. Tato informace znamená jednu věc – když ji navštívíte, ocitnete se skutečně na konci světa. Přesně tam komunisté násilně odvezli stovky sester různých řádů, protože měli v úmyslu církev prostě a jednoduše zlikvidovat. A tam nás také ve své čtvrté beletristické knize přivede spisovatelka Kateřina Tučková.

Kateřina Tučková si pro vylíčení událostí vybrala dvě časové roviny, které se obě potkávají v kostele Navštívení Panny Marie s piaristickým klášterem. Sem byly od roku 1950 umisťovány zejména starší a práce neschopné řádové sestry, protože komunistický režim zrušil ženské kláštery. Jejich osudy objevuje hlavní postava románu Lena Lagnerová, bývalá novinářka a alkoholička, která na místo přijíždí v roce 2007 a v minimálně obydleném klášteře se skrývá před svými vlastními stíny z minulosti. Aby se nějak zapojila do práce, dostane za úkol probírat se různými papíry a dokumenty, díky nimž i čtenář sleduje osudy jednotlivých sester, ale i celého kláštera, a hlavně snahu komunistů tyto ženy zlomit, jejich víru oslabit a zničit a ukázat jim krásy nového socialistického zřízení.

Nezlomná Evarista

Lena má spoustu svých vlastních problémů, postupně ale rozplétá složitou cestu, kterou desítky let totality v klášteře utvářely. Nejde totiž zdaleka jen o ty starší ženy, které se sem dostaly v roce 1950, ale hlavně o mladou řeholnici Evaristu, která se odmítla vzdát své víry, byla ponižovaná na nucených pracích i v kriminále. Nepochybně zajímavé jsou také „dokumenty“, které Lena čte a které popisují chování církevních představitelů, kteří navzdory tomu, že měli představovat ty nejpevnější pilíře víry, kolaborovali s režimem a snažili se zejména o to, aby byly sestry v co největším nepohodlí a odstřižené od světa. Jediným důvodem pro trochu slušnější zacházení byla chvíle, kdy režim potřeboval, aby se alespoň některé z nich zúčastnily voleb.

A ani to se příliš nepovedlo, stejně jako komunisté nezlomili svéráznou Evaristu, která je v klášteře i ve chvíli, kdy sem přichází Lena. Ujímá se jí a pomáhá…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články