Smutek u propagandistů Kremlu. Lotyšsko opět zatrhlo vysílání jejich kanálu

Vladimir Putin, fotomontáž. (aTeo pro FORUM 24/se svolením autora.)

Vladimir Putin, fotomontáž. | FOTO: aTeo pro FORUM 24/se svolením autora.

Lotyšsko opět zakázalo na rok vysílání ruského televizního kanálu Rossija-RTR. „Chráníme svůj informační prostor,“ zdůvodnil příslušný lotyšský úřad a připomněl, že předmětný kanál pomlouval Ukrajinu, kterou označoval za „teroristický stát“.

Národní rada pro elektronická média (NEPLP) v pondělí rozhodla o zákazu „ruského RTR“ v Lotyšsku na jeden rok, uvedl na Twitteru Ivars Abolins, předseda představenstva NEPLP. Rozhodnutí vstoupí v platnost 15. února. „Bránili jsme náš informační prostor, bráníme jej a budeme bránit,“ dodal odhodlaně Abolins.

V létě rada NEPLP konstatovala, že RTR v pořadu „60 minut“ podněcuje k nenávisti, a začala připravovat restrikce. Aktéři předmětného programu včetně moderátorky Olgy Skabejevové, když hovořili o Ukrajině, použili označení, která jsou považována za projevy nenávisti. Informoval o tom lotyšský server Delfi.

Zejména o Ukrajině mluvili jako o teroristickém státě a jejího bývalého prezidenta Petra Porošenka označili za teroristu. V průběhu jedné debaty moderátorka dokonce navrhla vyslat ruské jednotky na území Ukrajiny, „aby se uklidnily obě strany konfliktu“. To Roman Malinka, který na rozhodné počínání Lotyšska upozornil jako první, glosoval na Twitteru připomínkou skandální skutečnosti, že ruská armáda už je na území Ukrajiny déle než 6 let.

Není to poprvé, co NEPLP pozdržel licenci ruské RTR v Lotyšsku. Například v lednu 2019 byl zakázán na tři měsíce.

V České republice existuje podobný problém. Poskytovatelé datových služeb ruskou propagandu upozaďují jen formálně přesuny ve svých balíčcích a naopak se příliš nemají k tomu nabídnout programy nezávislých stanic jako například TV Dožď. Svobodné ruskojazyčné zpravodajství a publicistika by přitom pomohly zahladit příkopy mezi Čechy a příslušníky ruské menšiny v Česku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články