Smutek v Okamurově alianci. Rusové chtějí po Le Penové vrátit čtvrt miliardy

wikipedia.org

Marine Le Pen | FOTO: wikipedia.org

Po lednovém volebním debaklu italského nacionalisty Mattea Salviniho, jehož zdravicí se okamurovci ještě loni chlubili na Václavském náměstí, stihla jejich zahraniční spřízněnce další neblahá zpráva. Jistá velmi podivná ruská společnost obchodující s leteckými součástkami, žaluje politickou stranu francouzské krajně pravicové populistky Marine Le Penové o vrácení 10,8 milionu dolarů, které dostala v roce 2014 jako půjčku na podporu volební kampaně.

První jednání je stanovené na 2. června u Moskevského městského rozhodčího soudu. Informoval o tom investigativní portál Open media s odvoláním na uvedený soud.

Ruské peníze byly na jednání Le Penové vidět. Průběžně projevovala sympatie k vůdci Vladimiru Putinovi a mnohokrát také odjela do Moskvy na jednání s lidmi z Putinova bezprostředního okolí. Kritizovala protiruské sankce za okupaci ukrajinského poloostrova Krym a podporu ozbrojenců ve východní Ukrajině.

Předmětnou půjčku poskytla Le Penové Národní frontě (od roku 2018 přejmenované na Národní sdružení) v Moskvě sídlící První česko-ruská banka v září 2014. Peníze jmenovaná strana sháněla jen obtížně, neboť francouzské i německé banky jí půjčku před prezidentskými i parlamentními volbami v roce 2017 odmítaly poskytnout. Informoval o tom server Rádia Svobodná Evropa RFE/RL s odvoláním na Le Penové partajního pokladníka Walleranda de Saint Justa, který už dřívější kritiku, že Národní fronta jen slouží k prosazování zájmů Kremlu ve Francii, odmítal s tím, že dohoda s mezitím zkrachovalou bankou „nemá s Putinovou politikou co do činění.“

Potíž nastala s krachem jmenované banky, po němž se pohledávka z úvěru francouzským krajně pravicovým populistům ocitla dalšími převody, které popsal ruský investigativní server Open media, v rukou ruské firmy Aviazapchast působící v oblasti letectví, která je podle předloňské zprávy v Americe sídlícího německého Marshallova fondu „zapojená do strategických partnerství s vysokou prioritou pro ruský stát, včetně vývozů pro syrské ministerstvo obrany“. Předmětná firma podle serveru Moscow Times konkrétně dodává ruské navigační vybavení a náhradní díly do Asie i Afriky a speciální kovy pro potřeby syrského letectví.

Jediný akcionář Aviazapchastu, Valerij Zacharenkov, který má podle dokumentu Think Tanku Securing Democracy údajně vazby na ruské tajné služby, podal žalobu o vrácení úvěru zkraje prosince.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner