Smutná zpráva pro Kreml. Z projektu Nord Stream 2 nově vycouvalo nejméně 18 firem

Padla! U stavby plynovodu Nord Stream 2 Američané Kremlu nejprve zatopili sankcemi na lodě k pokládání potrubí. Nyní se sankcí bojí i pojišťovací koncerny.  (Wikipedia, Bair175)

Padla! U stavby plynovodu Nord Stream 2 Američané Kremlu nejprve zatopili sankcemi na lodě k pokládání potrubí. Nyní se sankcí bojí i pojišťovací koncerny. | FOTO: Wikipedia, Bair175

Nic naplat, dokončení plynovodu v Baltském moři chce zabránit i administrativa Joea Bidena. Ministerstvo zahraničí Spojených států v aktuální zprávě konstatuje, že četné firmy, které se na předmětném projektu podílely, nyní z obavy ze sankcí Nord Stream 2 opouštějí.  

Pohrůžka Spojených států sankcemi proti plynovodu Nord Stream 2 zjevně plní svůj účel. Obavy ze sankcí zaměřených proti firmám, jež se buď přímo podílely na stavbě plynovodu, anebo pro něj zajišťovaly nezbytné služby jako pojištění, revize či certifikaci, přiměly už 18 evropských společností k tomu, aby tento projekt opustily anebo přislíbily, že tak vbrzku učiní. Jsou mezi nimi i nejméně dvě německé firmy, z toho jedna strojírenská a jedna pojišťovací. Vyplývá to ze zprávy, kterou předneslo americké ministerstvo zahraničí v Kongresu.

Marija Aljochinová (ČTK)

Spojené státy dosud uvalovaly sankce v souvislosti s Nord Streamem 2 výhradně jen proti ruské společnosti KVT-RUS provozující pokládkovou loď Fortuna. Tuto společnost i plavidlo předmětná zpráva také výslovně uvádí. Žádné další firmy však zatím k překvapení pozorovatelů v souvislosti se sankcemi výslovně nejmenuje. Zprávu předalo ministerstvo zahraničí Kongresu minulý pátek, ale nezveřejnilo ji. Až v pondělí se ji pak podařilo získat agentuře DPA.

Ze společností, které nyní rozestavěný ruský plynovod opouštějí, se podle ministerstva z Washingtonu jedná o pojišťovací koncerny sídlící převážně ve Velké Británii. Je mezi nimi ale také švýcarská skupina Zurich a Axa Group se sídlem v Paříži.

„Bez okamžité a rozsáhlé akce bude Nord Stream 2 dokončen. Naši spojenci napříč Evropou budou předmětem Putinova vydírání i agrese a schopnost NATO zakročit bude zásadně omezená, zatímco do truhel Kremlu potečou miliardy,“ apeloval na Bidenovu administrativu republikánský senátor Ted Cruz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]