Smutná zpráva: Zemřela vítězka Wimbledonu Jana Novotná

ČTK

*** Ve věku 49 let zemřela 19. listopadu po těžké nemoci tenistka Jana Novotná, wimbledonská vítězka. O jejím úmrtí ČTK informovali zástupci rodiny. Na archivním snímku je Novotná s trofejí po finálovém utkání tenisového turnaje ve Wimbledonu, v němž 4. července 1998 porazila Francouzku Nathalii Tauziatovou.*** (Tenis-Wimbledon-finále-ženy) Jana Novotna of the Czech Republic, displays the women's singles trophy after her victory over France's Nathalie Tauziat in the final on Wimbledon's Centre Court, Saturday July 4 1998. Novotna won the match 6-4, 7-6 (7-2). (AP Photo/Dave Caulkin ) | FOTO: ČTK

Nečekaná rána zasáhla český sport. Ve věku 49 let podlehla v neděli těžké nemoci vítězka Wimbledonu z roku 1998 Jana Novotná.

Jana Novotná hrála na okruhu WTA v letech 1987–1999. Třikrát si zahrála finále Wimbledonu ve dvouhře. Ovládnout prestižní Grand Slam se jí podařilo v roce 1998. V 29 letech a 9 měsících se tehdy stala nejstarší hráčkou v open éře, která vyhrála svůj první grandslamový turnaj. Na všech čtyřech nejslavnějších turnajích se ve dvouhře probojovala do semifinále a v roce 1997 dosáhla na post světové dvojky v singlu. Téhož roku Novotná vyhrála Turnaj mistryň. V roce 1996 navíc Češka získala na olympiádě v Atlantě bronzovou medaili.

Ve čtyřhře dosáhla dokonce na post světové jedničky a získala hned 12 Grand Slamů (dvakrát Australian Open, třikrát French Open, čtyřikrát Wimbledon a třikrát US Open). K tomu přidala po boku Heleny Sukové dvě stříbra z olympijských her (1988 a 1996).

Čtyři grandslamové turnaje vyhrála také ve smíšené čtyřhře. V roce 1988 navíc vyhrála s československým týmem FED CUP.

Ve své kariéře ovládla 24 turnajů WTA ve dvouhře a 76 ve čtyřhře. Po skončení kariéry se tenistka, která soupeřky drtila postaru stylem servis, volej, věnovala také trénování. Její svěřenkyní byla krátce také Marion Bartoliová, vítězka Wimbledonu z roku 2013.

V roce 2005 byla Jana Novotná uvedena do tenisové Síně slávy. Brněnská rodačka dlouho žila na Floridě. V roce 2010 se Novotná vrátila do rodného města.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner