Smutný závěr kariéry Miloše Zemana. Výrazná většina obyvatel mu nevěří

Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou (ČTK)

Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou | FOTO: ČTK

Jasná většina obyvatel České republiky nevěří prezidentovi Miloši Zemanovi. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu CVVM. Podle něj 60 % obyvatel země prezidentovi nevěří. Zbytek neví, nebo mu věří, či spíše věří. Data jsou z listopadu a prosince 2021, tedy z doby, kdy ještě nebyla jmenována vláda Petra Fialy. Výsledek průzkumu je zdrcující pro Miloše Zemana, kterému nyní začal poslední rok jeho politické kariéry.

Pokles důvěry nezačal s prezidentovou hospitalizací, ale už v březnu 2021, kdy se důvěra dostala pod 50 % a setrvale klesala, až na konci roku spadla na 36 %.

()

Zeman tak doplácí na to, že nedokázal odejít „v tom nejlepším“ (z jeho pohledu). Výsledek 36% důvěry je pro něj velkým neúspěchem. Fanoušci i ti, kteří ho tolerovali, jsou „prací“ Miloše Zemana evidentně zklamaní. Důvodů mají mnoho. Od zahraniční politiky, kterou zcela pokřivil a po Klausovi stočil ještě více na východ, přes děsivé kroky v domácí politice až po neuvěřitelně skandální partičku, kterou drží na Hradě. V dalších škodách v zahraniční politice mu zabránily dvě překážky. Jeho zdravotní stav a fakt, že ho už nikdo nikam moc nezve.

V domácí politice je Zeman také nepřesvědčivý. Řídil Babiše, u Fialy se mu to nepovedlo. Naopak s novým premiérem prohrává. Na místo konstruktivních myšlenek Zeman už řadu let opakuje totéž, že je potřeba bojovat s teroristy, že je potřeba vybudovat zcela nesmyslný vodní kanál DunajOdraLabe, že je Babiš fajn, že ostatní jsou na nic, a kde může, trousí zaklínadlo V4. U řady lidí mu mohlo uškodit těsné spojenectví s Babišem, další své fanoušky mohl paradoxně nazlobit prosazováním povinného očkování.

Na pokles důvěry má svůj vliv i Zemanova neschopnost vypořádat se s podivnými figurkami na Hradě. Od poněkud hysterického mluvčího, který po svém alkoholovém představení přišel s myšlenkou, že na práci mluvčího bude nejlepší mlčet, přes vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Mynáře, který je namočený v dlouhém seznamu skandálů. Kdo by věřil prezidentovi, jehož telefonické spojení se světem je závislé na náladě nebo nenáladě stíhaného úředníka?

Pro mnoho lidí je samozřejmě zásadní, že není jasné, jestli se prezident ještě rozhoduje svobodně, zda ho náhodou někdo neovlivňuje ve svůj nebo jiný prospěch. Nikdo totiž neví, co se v Lánech děje, jakkoliv nyní vypadá Zeman lépe, než když ho převáželi po volbách mobilní JIPkou do nemocnice.

Sečteno podtrženo, Zeman by měl být rád, že mu ještě věří 36 % lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]