Smysl cesty Pompea do České republiky je po projevu v Senátu jasný. Přijel varovat před Čínou

Mike Pompeo v senátu (repro čt)

Mike Pompeo v senátu | FOTO: repro čt

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo přednesl silný projev v Senátu Parlamentu ČR. Především v druhé části vystoupení byl jasný i důvod, proč Pompeo do České republiky přicestoval. Přijel varovat před Rusy a zejména Čínou. Přijel důrazně upozornit, abychom si vážili svobody a suverenity, a přijel ujistit, že Amerika je přítelem České republiky a váží si spojenectví.

„Autoritářství nevymřelo. Rusko se snaží podkopávat vaši bezpečnost kyberútoky a dezinformacemi. Ještě větší jsou hrozby ze strany Čínské komunistické strany, snaží se změnit vývoj ve světě,“ konstatoval v Senátu Mike Pompeo. Dále zdůraznil, že Česká republika zažívá tlak na politiky a firmy.

Mike Pompeo při tiskové konferenci v Praze (repro ČT)

Podsatnou část vystoupení věnoval právě varování před Čínou. „Vidíme, jak se Číňané chovají k Ujgurům, využívají technologie, o kterých tajné služby kdysi jen snily. Jsou nebezpečnější, než byl Sovětský svaz. Vždy dávají ideologii na první místo,“ uvedl Mike Pompeo s tím, že je těžké čelit hrozbám, které představuje Čínská komunistická strana, protože je zapojená do našich ekonomik.

Pompeo pochválil plánovanou cestu šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan a pronesl poselství do budoucna: „Musíme pracovat všichni spolu, musíme čelit komplexním otázkám. Musíme vysvětlit současným mladým občanům, jaká bude cena, pokud nebudeme podporovat svobodnou společnost. Je třeba mluvit o tom, jaká musíme vytvářet spojenectví mezi USA a Evropou. Váš národ trpěl hodně a zažili jste komunistický útlak. Musíme pracovat spolu. Musíme pracovat odvážně, abychom se zasadili o suverenitu našich zemí. Amerika bude vždy stát po boku těch bratrů a sester, kteří bojují za svobodu, důležité je postavit se Číně. Zapamatujte si, že Amerika je vždy s vámi jako někdo, kdo podporuje lidská práva a svobody,“ konstatoval Mike Pompeo.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil při přivítání Pomepea v Senátu zdůraznil, že ministra vítá v nejsvobodnější instituci v České republice, a v závěru mu předal symbolický klíč od Senátu s tím, že přátelé si důvěřují a jako symbol důvěry dostává onen klíč.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]