Snad nebudeme Babiše k trestnímu stíhání za čtyři roky vydávat znovu, říká Jan Jakob

Předseda poslaneckého klubu TOP09 Jan Jakob (Jan Pánik / FORUM 24)

Předseda poslaneckého klubu TOP09 Jan Jakob | FOTO: Jan Pánik / FORUM 24

Zda může ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) kandidovat na šéfa dolní komory parlamentu, rozhodne pravděpodobně sama sněmovna. Podle předsedy poslanců TOP 09 Jana Jakoba by však měl kandidaturu stáhnout sám politik. Pokud tak neučiní, bude koalice SPOLU hlasovat v souladu se stanoviskem legislativního výboru. Ten už v úterý oznámil, že Havlíček by se o post předsedy sněmovny ucházet neměl. Nejprve by totiž musel skončit jako člen vlády.

O tom, zda může na předsedu sněmovny kandidovat nominant ANO Karel Havlíček, mají dnes rozhodnout poslanci. Jak budete hlasovat? Nebylo by lepší, kdyby hnutí jeho kandidaturu stáhlo?

()

Máme jasné stanovisko sněmovní legislativy, které říká, že pan Havlíček nesplňuje kritéria proto, aby mohl kandidovat. Zasedá volební komise, ta by to měla posoudit a vzhledem k tomu, že to stanovisko bylo zcela jasné, tak si myslím, že by komise měla dospět k tomuto názoru. Podle mě by bylo úplně nejčistší, aby buď pan Havlíček nebo klub ANO jeho nominaci stáhl. Pokud se tak nestane, tak budeme muset hlasovat na plénu, tuto záležitost konstatovat a rozhodnou o ní. My samozřejmě budeme hlasovat v souladu se stanoviskem poslanecké legislativy.

Platí stále, že dosavadní předseda poslanecké sněmovny za hnutí ANO Radek Vondráček nemá vaši podporu na místopředsedu sněmovny?

My jsme to férově deklarovali dopředu, že z mnoha důvodů pan Vondráček nemá naši podporu, takže toto stanovisko stále trvá.

Na post místopředsedy hodlá kandidovat také šéf SPD Tomio Okamura. Nebude jeho případné nezvolení jen vodou na mlýn pro jeho kritiku budoucí vládní koalice?

Já si myslím, že to, jestli bude nebo nebude pan Okamura zvolen do pozice místopředsedy sněmovny, tak nebude mít žádný vliv na jeho budoucí postoje a vystupování ve sněmovně.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v úterý odeslal do sněmovny žádost o vydání poslance Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Budou poslanci koalice SPOLU hlasovat pro vydání?

My jsme tak hlasovali už dvakrát v předchozích dvou funkčních obdobích, nic se na tom nezměnilo a my tak budeme hlasovat pro vydání pana Babiše k trestnímu stíhání. Možná je k zamyšlení, proč už je to takovým koloritem na úvod každého funkčního období poslanecké sněmovny, a pevně věřím, že ta záležitost se došetří a rozhodne na té soudní úrovni.

Neměla by být podle vás kauza už dávno uzavřená? Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura řekl, že je ostuda, když o vydání musí sněmovna hlasovat již potřetí. Souhlasíte s jeho slovy?

Ano, plně souhlasím, jak jsem říkal, je to unikát, kdy už ve stejné věci vydáváme potřetí jednoho poslance. Já pevně věřím, že za čtyři roky ho nebudeme muset vydávat počtvrté.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]