Snaží se Babiš vyšachovat Blatného z ministerstva? Jeho funkci nabízel Smejkalovi, pak napsal vytýkací dopis

ČTK

Premiér Andrej Babiš (vlevo) hovoří s ministrem zdravotnictví Janem Blatným na schůzi Sněmovny 26. února 2021 v Praze. | FOTO: ČTK

Tlak na šéfa resortu zdravotnictví Jana Blatného je, zdá se, stále větší. Poté, co k jeho rezignaci veřejně vyzval prezident Miloš Zeman, se přidaly pochybnosti i ze strany předsedy vlády Andreje Babiše. Jeho post před dvěma týdny nabídl epidemiologovi Petru Smejkalovi, který mu momentálně radí ohledně epidemie. Babiš poslal ministrovi dokonce dopis, kde mu vytýká, že resort pod jeho vedením není dostatečně výkonný.

archiv

Kritizuje ho opozice, odborníci i vlastní lidé. Ministr zdravotnictví Jan Blatný nenastupoval do svého postu šéfa resortu s jednoduchým úkolem – epidemie byla zrovna v nejhorším podzimním stádiu, přehlcenost nemocnic enormní. Stejně jako počet omylů a chyb, kterých se na svém postu dopustil. Nespokojenost s Blatným proto postupně rostla.

Opozice ho například kritizovala kvůli tomu, že neplní roli krizového manažera a resort pod jeho vedením je personálně vyprázdněn. „Ministr Blatný svou funkci nezvládá, není krizovým manažerem, ministerstvo opouští odborníci. A to je velký problém,“ uvedl tehdy předseda ODS Petr Fiala, který po příchodu Blatného doufal, že vnese do vlády větší odbornost.

Když se v lednu objevila spekulace o možném odchodu Jana Blatného z vedení resortu, jen to dotvářelo celkový dojem ze stavu na ministerstvu, o kterém navenek prosakovalo jen pár informací. „S ministrem Blatným, když nepočítám větší schůze týmů, jsme spolu za celou dobu mluvili asi patnáct minut a já si myslím, že takto se pracovat v nejužším týmu nedá,“ promluvil o spolupráci někdejší náměstek ministra Aleksi Šedo.

Do nelehké situace pak na začátku března vstoupil prezident Miloš Zeman. „Vidím řešení v odvolání obou dvou (min. zdrav. Jana Blatného a šéfky SÚKL Ireny Storové),“ řekl Zeman v reakci na to, že Blatný nechtěl vydat povolení k očkování ruskou vakcínou Sputnik, která není schválená Evropskou lékovou agenturou (EMA). Přiznal, že bude mít s premiérem schůzku, kde chce probrat i odvolání těchto dvou lidí.

„Samozřejmě to beru na vědomí, to je vše, co k tomu můžu říct,“ reagoval na slova hlavy státu Babiš. Veřejně pak ještě připustil, že by si měl Blatný posílit řady odborníků na ministerstvu.

Není jasné, co by měl s prezidentem na schůzce řešit. Před dvěma týdny ale měl nabídnout post ministra zdravotnictví hlavnímu epidemiologovi IKEM Petru Smejkalovi, jehož hlasu momentálně velmi intenzivně naslouchá. Smejkal tuto nabídku však odmítl. „Rovnou jsem řekl, že bych to ani nezvažoval,“ řekl v rozhovoru pro Prostor X. „Já se necítím být sám velkým odborníkem, rád si nechám poradit, a proto jsem dal dohromady tuhle skupinu,“ dodal Smejkal s tím, že vytvořil tým odborníků, kteří radí, jak by měla vláda postupovat při boji s epidemií.

Kromě toho Babiš poslal ministrovi zdravotnictví také vytýkací dopis. „Jeví se mi, že ministerstvo zdravotnictví pod vaším vedením rezignovalo na řádný výkon funkce tohoto resortu,“ stojí v něm podle zjištění serveru Seznam Zprávy, který jej má k dispozici. Reagoval tak na další komplikace, v rámci kterých ministerstvo stále nemá jasno v tom, jaké testy a od jakých firem budou využívat žáci ve školách.

Jan Blatný působí na postu ministra zdravotnictví od 29. října 2020 a nahradil tak epidemiologa a tehdejšího šéfa resortu Romana Prymulu, kterého fotografové zachytili bez roušky na podezřelé schůzce v restauraci na pražském Vyšehradě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner