Snědení jednoho párku v rohlíku nám zkrátí život o 36 minut, tvrdí studie

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Je zcela zřejmé, že některé potraviny jsou pro náš organismus prospěšné, kdežto jiné nám mohou naopak škodit. Málokdo si ovšem uvědomuje, že nemusí jít hned o tučné či přeslazené jídlo, ale kolikrát nám škodí i věci, které sníme bez mrknutí oka. O jaké se může jednat, informuje The Mirror.

Studie Michiganské univerzity zkoumala více než 5800 potravin, aby zjistila, jak konkrétní jídla působí na lidský organismus. Výsledkem jsou zajímavá data, která napovídají, kolik minut života nás například stojí snědení jednoho párku v rohlíku.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Jakkoliv se na první pohled nezdá, že by se mělo jednat o škodlivý druh fastfoodu, opak je pravdou. Podle odborníků si po pozření hot dogu můžeme ze svého života na světě odečíst neskutečných 36 minut.

A to se zdaleka nejedná o jídlo, které nás ochudí o nejvíc času. Studie zjistila, že některé potraviny mohou ubrat až 74 minut života a jiné mohou přidat třeba 80 minut. Například porce kuřecích křídel nám „přidá“ 3,3 minuty, zeleninová pizza pak 1,4 minuty.

Největšími „lupiči“ minut jsou zpracované maso či sladké nápoje, přidávají nám ovšem ořechy, ovoce a některé druhy ryb. Překvapivě i sendviče s džemem jsou vhodné, pokud jejich konzumaci nepřeháníme. Jedna porce údajně přidá našemu životu 33 minut.

„Naše analýza také ukázala, že nahrazení pouhých 10 % denního kalorického příjmu z hovězího a zpracovaného masa ovocem, zeleninou, ořechy, luštěninami a vybranými mořskými plody by mohlo přinést výrazné zlepšení zdravotního stavu o 48 minut na osobu a den a 33% snížení uhlíkové stopy ve stravě,“ stojí v dokumentu Michiganské univerzity.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články