Sněm ANO proběhl dle scénáře. Babiš získal 100 procent hlasů

Eric Drooker

Perfektně secvičené představení. Tak vypadal sobotní sněm hnutí ANO. Přesně podle představ staronového šéfa Andreje Babiše. Jeho znovuzvolení do čela hnutí bylo předem jasné, ale stoprocentní podpora od delegátů je v demokratickém systému šokující. Jen jeden člověk pro Babiše nehlasoval a tím byl on sám. Další fraškou byla volba prvního místopředsedy. Zde taky byl vítěz předem jasný: Babišův loajální zaměstnanec Jaroslav Faltýnek. Ale aby se neřeklo, že si Babiš jako svou pravou ruku prostě jen vybral bývalého manažera ze svého Agrofertu, měl Faltýnek naoko tři protikandidátky. Ty se ovšem těsně před volbou své kandidatury vzdaly. Radmila Kleslová a Jaroslava Jermanová oznámily, že by se radši staly klasickými místopředsedkyněmi a Radka Maxová si vzpomněla, že má devítiletého syna a měla by se víc věnovat jemu než politice. Sněm fungoval jako podle dobře napsaného scénáře, což dokládá i reakce jednoho z přítomných novinářů. „Připadám si jako při natáčení vysokonákladového filmu. Babiš a spol. jsou skvělí, ale komparz v sále to moc nezajímá. Nikdo netleská během projevu. Delegáti se chovají téměř bez emocí. Netleskají ani během toho, kdy mluví Babiš. Jako by na tento detail ze života někdejších demokratických stran režie zapomněla. Opravdu divné,“ popsal atmosféru žurnalista.

Je pravda, že po stránce marketingu a strategie PR byla akce zvládnuta skvěle. Novináři, kromě fotografů, neměli povolený přístup do sálu a v kuloárech se neměli šanci nic dozvědět. Před volbou totiž všichni delegáti museli zůstat zavřeni v sále, aby se nějaké informace náhodou nedostaly ven. Nečekanou situaci způsobil snad jen Martin Stropnický. Poté, co pochopil, že volba prvního místopředsedy je dopředu rozhodnuta, chtěl zkusit bojovat alespoň o post místopředsedy. Jenomže stejně jako další ministr Richard Brabec svou kandidaturu stáhl. Přitom ještě kolem poledne tvrdil, že musí oplatit důvěru za podporu, kterou dostal od dvou krajů. Po rezignaci Brabce, kterou Babiš pochválil, ale nakonec také snažení vzdal. Je těžké to hodnotit jinak než jako ztrátu důstojnosti.

Nejzklamanějším účastníkem sněmu je určitě bývalý komentátor MF DNES a současný poslanec Martin Komárek. Další kluk z plakátu, který usiloval o pozici stranického ideologa a nevyšlo mu to. Neprošel totiž do druhého kola volby místopředsedů. Ze 187  hlasů dostal pouhých třicet sedm. Podle zasvěcených zdrojů ho Andrej Babiš příliš nerespektuje.

Překvapivý místopředseda a nezájem Stropnického

Podle dobře informovaných zdrojů je jediným nově zvoleným místopředsedou hnutí ANO, jehož úspěch překvapil samotného Babiše, brněnský primátor Petr Vokřál. Ten je totiž zjevně jediným členem nového nejužšího vedeni, který nikdy nebyl Babišovým zaměstnancem a ani nebyl na jeho výplatní listině. Před volbou byl také jediným, kdo přednesl věcný politický projev namísto emotivních a loajálních přednesů svých kolegů. Herec a ministr Martin Stropnický svoji kandidaturu na post prvního místopředsedy naopak stáhl po upozornění, že by to nebyla vítaná akce, a během jednání sněmu si pročítal televizní scénář.

Diskuze neprobíhá

Ani druhý den sněmu nikdo nenarušuje jasně daný plán jednání. Předsednictvo předložilo návrh stanov, které ještě posilují vedoucí funkci Andreje Babiše a 164 rukou si nová pravidla odsouhlasilo. Stejně jako v sobotu, nikdo z delegátů nechtěl diskutovat. Odsouhlasení nových stanov pochválila místopředsedkyně Jarmila Jermanová, ale trochu se do svého výroku zamotala. „Ze Stanov ANO vypadly programové cíle, které se přesunou do Programu, který ještě neexistuje,“ tvrdila. Za tuto větu ji asi šéf nepochválí. Babiš je totiž alergický na to, když mu někdo vyčítá, že jeho hnutí stále nebylo schopno dát dohromady program. Teď těmto kritikům dala za pravdu nová místopředsedkyně.

Stropnický a Komárek dostali cenu útěchy

Kromě stanov v neděli probíhá i volba členů předsednictva. Hned v prvním kole si funkce zajistili ministři Martin Stropnický a Richard Brabec. Oba sice chtěli místopředsednická křesla, ale bylo jim doporučeno, aby kandidaturu stáhli. Přál si to Babiš. To Martin Komárek šéfovu pozornost vůbec nezískal a při sobotní volbě místopředsedů krutě pohořel. V neděli už to dopadlo lépe a bývalý komentátor MF DNES má už místo v  předsednictvu také jisté.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]