Hnutí STAN má nové vedení. Musíme se zbavit problémů. Nejsme žádní mafiáni, prohlásil staronový předseda Rakušan

Vít Rakušan na mimořádném sněmu hnutí STAN (Hnutí STAN / se souhlasem)

Vít Rakušan na mimořádném sněmu hnutí STAN | FOTO: Hnutí STAN / se souhlasem

Vít Rakušan byl podle očekávání znovu zvolen předsedou hnutí STAN. Od delegátů mimořádného sněmu obdržel v tajném hlasování 292 z 297 hlasů. „Hnutí reprezentuji v dobách, které ke slavení nejsou. Váhal jsem nad tím, jestli mám právo, být jeho předsedou, ale nerad opouštím palubu. Chci být u toho, kdy to napravíme,“ řekl ve svém kandidátském projevu. Prvním místopředsedou se stal Lukáš Vlček.

„Součástí našeho DNA je řešit vzniklé problémy. Hojná účast na sněmu je důkazem toho, že nám na našem hnutí a na řešení jeho problémů záleží,“ uvedl ve svém nominačním projevu nový první místopředseda hnutí STAN.

(Týdeník FORUM)

Z krajů nevzešel Vítu Rakušanovi žádný protikandidát stejně jako zhruba před rokem, kdy Rakušan získal 95,7 procenta platných hlasů. „Výsledek je takřka Severní Korea, a ten potlesk trochu také,“ komentoval na minulém sněmu předseda hnutí to, že ze 187 lístků na sobě mělo jeho jméno celkem 179.

Hnutí Starostové a nezávislí obměnilo i zbytek užšího vedení. To nebylo před začátkem sněmu zcela kompletní jednak kvůli rezignaci europoslance Stanislava Polčáka a bývalého ministra školství Petra Gazdíka, ale také kvůli tragické smrti Věslava Michalika. Řadovými místopředsedy byli zvoleni Jan Farský, Michaela Šebelová, Pavel Čížek a Jan Lacina. Za členy širšího předsednictva Starostů delegáti později vybrali Petru Peckovou, Mikuláše Beka, Michaelu Matouškovou, Josefa Suchánka, Jana Kuchaře, Věru Kovářovou, Viktora Vojtka a Matěje Hlavatého.

„Tito lidé jsou schopni reprezentovat to, o čem jsem mluvil ve svém kandidátském projevu. Troufám si říct, že do toho jdou s nasazením. Jsem rád za to, že delegáti prvním místopředsedou zvolili Lukáše Vlčka. Troufám si říct, že tým je velmi kompaktní, reprezentuje nejrůznější vrstvy naší politické scény. Jsem rád, že delegáti vyjádři důvěru vedení hnutí STAN,“ okomentoval volbu vedení hnutí staronový předseda Vít Rakušan na tiskové konferenci.

Rakušan: Omluva je na místě, ale dívejme se do budoucnosti

„Naším úkolem je, aby STAN ukázal, že je životaschopnou politickou silou. Pokud hezky mluvíme a jinak činíme, tak důvěryhodní nebudeme. Slova se musí shodovat s činy. Nemůžeme si dovolit další zklamávání voličů, protože koncept, který reprezentujeme je kvalitní,“ uvedl ve svém kandidátském projevu Vít Rakušan.

Starostové podle něj musí postavit hráz proti populismu a extrémismu. „Přichází doba, kdy využívají toho, že se bojuje na Ukrajině. Využívají toho, že se zdražují energie. Přicházíme do doby, kdy každé chyby populisté využijí. Vás, co jste tady, nazývá mafián mafiány.“ Ve svém projevu také pochválil ministry hnutí a poděkoval jim za jejich práci.

Hnutí by se prý také nemělo bát zvedat politická témata. „Nebojme se říct, že jsme pro euro. Veďme o tom diskuzi i s našimi koaličními partnery. Nebojme se i na evropské úrovni říkat důležité věci. Udělejme velkým tématem našeho předsednictví, aby Bulharsko a Rumunsko vstoupilo do Schengenského prostoru.“

Ve svém kandidátském projevu ale zmínil i ryze česká témata. „Musíme se zbavit všech problémů. Nejsme žádní mafiáni, nejsme žádná hlava hydry. Máme jednoho zatčeného politika, jiné strany mají obžalovaného premiéra. Omluva je na místě, směřujme ji k lidem, ale pracujme a dívejme se do budoucnosti,“ řekl.

„Hnutí reprezentuji v dobách, které ke slavení nejsou. Váhal jsem nad tím, jestli mám právo být jeho předsedou. Nerad opouštím palubu. Chci být u toho, kdy to napravíme a trajektorii otočíme,“ uzavřel projev Rakušan.

Můžeme si za to sami, prohlásil Rakušan

Hned na začátku mimořádného sněmu vystoupil se svým projevem předseda Vít Rakušan a místopředsedové Věra Kovářová a Jan Farský.

„Musíme si zcela objektivně a jasně říci, že naše hnutí se ocitá v nejsložitější době za svou celou existenci. Paradoxně poté, co zažilo největší úspěchy ve své historii,“ řekl ministr vnitra a předseda hnutí STAN ve své úvodní řeči.

„Musíme něco udělat, je to náš závazek vůči všem lidem, kteří nám dali důvěru a které jsme možná zklamali. Je potřeba si přiznat jednu věc. Můžeme si za to sami. Naše problémy udělaly mnoha lidem radost. Určitě jich naše konkurence umě využívá, ale nebuďme ublížení. Nedělejme ze sebe oběť. Jestli jsme obětí, tak možná vlastní nezkušenosti,“ uvedl Rakušan.

„Určitě nejsme jedinou politickou silou, která má problém. Jsme rekordmay v tom, kolik problémů jsme dokázali nasekat v tak krátkém čase. Dostal jsem nominace ze všech krajů, ale cítím zodpovědnost za to, v jaké situaci jsme nyní,“ pokračoval předseda STAN.

Podle Rakušana měla Česká republika populistickou vládu a lidé věřili, že s vládou koalice SPOLU a Pirátů se Starosty ppřijdeřichází změna. „Všechny lidi, kteří v to věřili, jsme zklamali a dlužíme jim omluvu. Musíme se vzpamatovat ze svých problémů.“

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová ve svém projevu na začátku sněmu upozornila na to, že se ho účastní nejvíce delegátů v historii. „Žádný ze sněmů se nepořádal v tam vypjaté atmosféře jako tento. Mimořádné okolnosti si vyžádali mimořádný sněm,“ doplnila. Doufá také, že všechny kauzy Starostové ustojí.

„Udělali jsme chyby. Jednu z nich jsem udělal i já. Doufám, že dnešní sněm bude koncem období, které by někdo mohl nazvat amatérským. My ale amatéři nejsme,“ prohlásil první místopředseda a bývalý poslanec Starostů Jan Farský.

Koaliční vláda funguje dobře, uvedl Fiala

„Jsme partneři, kteří mají společné hodnoty, cíle, ale i zodpovědnost. Česká republika právě teď potřebuje dobrou vládu. Lidé kvůli válce na Ukrajině čelí hospodářským hrozbám a potřebují naši pomoc,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS) ve svém projevu na sněmu hnutí STAN.

„Nesmíme zklamat. Máme za sebou ve vládě prvních sedm měsíců. Na bilancování je ale ještě brzy. Koaliční vláda funguje dobře a na tom mají podíl i její členové za vaše hnutí. Zvládáme uprchlickou krizi především díky vašemu předsedovi, který odvádí skvělou práci,“ doplnil Fiala.

Jan Farský (STAN) (Pavel Hofman / FORUM 24)

Rakušanovi ve své řeči poděkoval za spolupráci. „Důvěřujeme si a na tom je postavené fungování celé vlády.“ Vyzdvihl také práci ministra průmyslu Jozefa Síkely i Mikuláše Beka. Poděkoval i Petru Gazdíkovi za práci na ministerstvu školství. „Jsem si jistý, že ministr Balaš naváže na jeho práci.“

„Věřím, že se vám úspěšně podaří s kauzami vyrovnat. Přeji vám úspěšný sněm, dobrou volbu a těším se na další spolupráci,“ uzavřel svoji řeč Petr Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nepochybuje, že Starostové dokáží překonat všechny své problémy. „Nebudu tvrdit, že to bude lehké. Skutečným a poctivým jednání se to dá. Přeji vám, abyste to dokázali. Potřebujeme vrátit důvěru v politiku a ve sněmovnu,“ řekl ve videozdravici, kterou zaslal účastníkům sněmu.

Předseda KDU-ČSL ve své videozdravici připomněl spolupráci mezi Starosty a lidovci. „Chtěl bych vám popřát, abychom se všichni uměli poučit z našich chyb a abychom byli dobrými, spolupracujícími subjekty. Věřím, že se nám v příštích třech a půl letech podaří odvést dobrou práci.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články