Sněmovna bude řešit nezákonný postup v Radě ČT. „Kobereček“ na výboru nestačil

twitter/@petrholy

Radní ČT Hana Lipovská a Lubomír Veselý | FOTO: twitter/@petrholy

Poslanecká sněmovna se bude na svém jednání zabývat situací v Radě České televize. Takový je výsledek úterní schůze volebního výboru poslanecké sněmovny. Ten si pozval také členy Rady ČT, z nichž část dorazila. Od radních chtěli vědět, proč v rozporu se zákonem odvolali dozorčí komisi Rady. Že byl postup radních nezákonný, konstatoval legislativní odbor.

Úterní jednání doprovázela vzájemná napadání některých poslanců, senátorů a členů Rady. Kritika mířila například na radní Hanu Lipovskou. Živě mezi sebou debatovali pirát Tomáš Martínek a Babišovi poslanci Barbora Kořanová a Aleš Juchelka. Martínek kritizoval některé poslance za to, že se ohánějí nezávislostí, a přitom se intenzivně scházejí s některými členy Rady.

V Radě ČT panuje dlouhodobě ostrá atmosféra, Rada nespolupracuje jako kolektivní orgán. Část radních bojuje za svobodnou ČT, druhá část ji chce maximálně kontrolovat, mít pod dohledem. Kritici říkají, že usiluje o omezování ČT, zpravodajství a publicistiky. V minulých měsících padlo také několik výzev k odvolání radních Lubomíra Veselého a Hany Lipovské.

K případnému odvolání některých členů může přikročit poslanecká sněmovna na svém jednání. Kdy se bod na jednání dostane, není zatím jasné. Odvolání dvou zmíněných radních však není pravděpodobné. Lipovská a Veselý spolu intenzivně spolupracují. Veselý je známý rozhovory s Babišem, ve kterých mu tak podlézá, až je to nepříjemné i premiérovi. Lipovská má pro změnu velice blízko k Pražskému hradu. Ze strany vládnoucí koalice ANO, KSČM, ČSSD tedy není příliš mnoho důvodů k odvolání Veselého a jeho kolegyně Lipovské.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner