Sněmovna by mohla řešit dotace na toasty z Babišova Penamu

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Hnutí Starostové a nezávislí vyzvalo premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zajistil, že společnost Penam ze skupiny Agrofert vrátí stomilionovou dotaci na stavbu linky na výrobu toastového chleba. TOP 09 chce dotace pro Babišovu bývalou firmu Agrofert, které ministerstvo financí podle médií nepředložilo k proplacení Evropské komisi, projednat ve Sněmovně.

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík ve Sněmovně řekl, že Babiše veřejně vyzývá, aby zařídil, že firmy z jeho svěřenského fondu dotace vrátí. Za alternativu považuje věnování peněz na sociální služby. Označil za nepřijatelné, že Česko má peníze na zaplacení nové výrobní linky druhému nejbohatšímu občanovi země, ale nemá na péči o nejpotřebnější v rámci sociálních služeb. Financování sociálních služeb probere Sněmovna na mimořádné schůzi ve středu 29. května. Ministerstva práce a financí zatím nepokročila v řešení problému s doplacením chybějících dvou miliard korun.

Sněmovna by se mohla na návrh TOP 09 zabývat i obecně dotacemi pro firmy spadající pod Agrofert. „Je nezbytné, aby se Sněmovna této situaci věnovala. Považujeme za nehorázné, že jsou tyto projekty dnes financovány prostřednictvím peněz českých daňových poplatníků,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Panují podle ní důvodné obavy, že projekty Agrofertu nikdy z evropských peněz proplaceny nebudou.

Web iRozhlas.cz uvedl, že ministerstvo financí nepředložilo k proplacení Evropské komisi projekty Agrofertu za více než 161 milionů korun, mezi nimi je 100 milionů korun na stavbu linky na výrobu toastového chleba. Jak upozornil server Seznam Zprávy, firma i přes nejasnost ohledně možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) prověřovaného Evropskou komisí dostává dotace od Státního zemědělského intervenčního fondu. Za posledního půl roku šlo o 65 milionů korun, například na stavbu třídírny vajec v Nebanicích nebo na pelhřimovskou výkrmnu prasat.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla loni organizace Transparency International ČR. Babiš podle ní může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako premiér vliv na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v ČR. Babiš to opakovaně odmítl.

Evropský parlament v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]