Sněmovna doplnila Radu Českého rozhlasu, radu pro vysílání ne

Pixabay/AndyLeungHK

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/AndyLeungHK

Do Rady Českého rozhlasu dnes poslanecká sněmovna zvolila předsedu Českého svazu chovatelů a ředitele Výstaviště v Lysé nad Labem Ondřeje Matouše. Spolu s ním v radě nově usedne scenárista a bývalý pracovník Českého rozhlasu Josef Nerušil, který nyní působí v odboru komunikace pražského arcibiskupství.

Do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se naopak nedostali ani někdejší předseda Rady České televize Jan Mrzena, kterého nominovalo hnutí ANO, ani kandidát Pirátů Josef Šlerka, jenž je analytikem dat ze sociálních sítí a ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Neuspěli ani na druhý pokus. Místo po Janě Kasalové, která v červnu v radě skončila, se tak sněmovna pokusí obsadit v říjnu.

Rozhlasová rada je nyní kompletní. Matouš a Nerušil dostali v tajné volbě přednost před bývalým radním ČRo Ivanem Vodochodským a historikem Jaroslavem Šebkem, kterého navrhla Akademie věd ČR. Pro Matouše bylo 128 ze 171 hlasujících poslanců, Nerušil dostal 91 hlasů.

Rada Českého rozhlasu má devět členů. Jejím prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontrolovat veřejnoprávní rozhlas. Do působnosti rady patří například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má 13 členů. Mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner