Sněmovna prodloužila nouzový stav do konce května. „Nebude zasahovat do běžného života občanů,“ tvrdí Rakušan

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

Poslanecká sněmovna dnes kvůli migrační vlně z Ukrajiny prodloužila trvání nouzového stavu do 31. května. Instrument krizového řízení je podle kabinetu Petra Fialy potřeba k zajištění ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, kterou před měsícem napadla Ruská federace, a pro poskytování rychlé, efektivní humanitární pomoci. Pro jeho prodloužení hlasovalo 82 ze 148 poslanců. Proti byli zákonodárci hnutí ANO a SPD.

„Do včerejšího dne jsme udělili na 236 tisíc statutů dočasné ochrany. Zažíváme největší evropskou migrační vlnu od druhé světové války. Za jeden měsíc máme na území České republiky okolo 300 tisíc utečenců, většinou žen a dětí z Ukrajiny. Česká vláda dělá maximum, abychom zvládli nápor příchozích a jsem přesvědčený, že se nám to daří i díky neskutečné vlně solidarity,“ řekl poslancům na začátku jednání ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

„Nadále trvají důvody pro pokračování nouzového stavu. Nouzový stav, a to bych chtěl zdůraznit, je klasickým instrumentem krizového řízení. Kvůli pandemii ale dostal v myslích Čechů pejorativní nálepku,“ doplnil vicepremiér Vít Rakušan na 17. schůzi poslanecké sněmovny, které se nezúčastnil kvůli pozitivnímu testu na onemocnění covid-19 premiér Petr Fiala (ODS).

Nouzový stav vláda podle něj potřebuje, aby mohla koordinovat procesy spojené se zajištěním nouzového ubytování pro uprchlíky, operativní nákup prostředků pro zajištění základních životních potřeb uprchlíků a pro poskytování rychlé, efektivní, cílené a Ukrajinci žádané humanitární pomoci. „Pokud tady existuje nějaký konkrétní nárok ukrajinské strany, tak my jako její blízký partner, což od začátku krize ukazujeme, chceme pomoci rychle, cíleně. A k tomu nám samozřejmě nouzový stav také pomáhá.“

„Prodloužení o 58 dní je protiústavní“

Kabinet Petra Fialy navrhoval prodloužení nouzového stavu o 58 dní až do konce května. Podle opozice je ale takový postup protiústavní. „Nemůžeme dát vládě bianko šek na téměř dva měsíce. Žádost je už ze své podstaty nesmysl a já si troufnu říct, že je to vlastně i drzost. Ani ústavní právníci se neshodují, zda je možné prodloužit nouzový stav o více než měsíc,“ prohlásila během jednání předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

(Profimedia)

Bývalá ministryně financí také uvedla, že hnutí ANO je ochotné prodloužení podpořit, pokud vláda představí strategii. Požadavek ale prý nebyl splněn. „Jsme ochotni nouzový stav podpořit o 30 dnů, jedinou naší podmínkou bylo představení strategie na následující měsíce. Náš požadavek nebyl nesplnitelný.“

„V rozpravě načtu protinávrh, aby byl nouzový stav prodloužen o 30 dní, což je v souladu s názory většiny ústavních právníků,“ oznámila Schillerová ještě před začátkem jednání. Prodloužení delší než jeden měsíce není v souladu s ústavním zákonem o bezpečnosti ČR ani podle senátní ústavní komise.

Podle hnutí SPD a jejího předsedy Tomia Okamury není prodloužení nouzového stavu vůbec nutné. „Veškerá opatření v souvislosti s uprchlíky lze řešit prostřednictvím mnohem mírnějších opatření stávající krizové legislativy, než je nouzový stav. Například vyhlášením stavu nebezpečí.. Fialova vláda zcela zapomněla na naše občany. Nouzový stav je určený jen pro řešení největších a zcela fatálních katastrof a krizí. Jeho zneužívání a degradaci na klasický nástroj řízení říkáme zásadní ne.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články