Pokračuje mimořádná schůze sněmovny. Zákonodárci jednají o snížení plateb za státní pojištěnce

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto (ČTK/Doležal Michal)

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto | FOTO: ČTK/Doležal Michal

Aktuálně se poslanci věnují spornému vládnímu návrhu na snížení plateb za státní pojištěnce do zdravotnictví od poloviny roku, která by veřejné zdravotní pojištění připravila o celkem 14 miliard korun. Na programu mají ještě další body – novelu zákona o střetu zájmů a zavedení korespondenční volby.

O novele, která upravuje administrativu týkající se biomasy, včera poslanci jednali asi osm hodin. Na návrh vládní koalice sice zkrátili dobu pro vystoupení řečníků na dvakrát deset minut, s přednostním právem, na které se nevztahuje časové omezení, se ale do rozpravy přihlásil Andrej Babiš (ANO) a mluvil přes dvě hodiny. Předseda hnutí ANO mimo jiné uvedl, že když vláda zruší povinné přimíchávání biosložky, podpoří ruský režim, protože bude muset nakupovat větší množství ropy.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš mluvil skoro čtyři hodiny

Slovo si krátce po začátku středečního jednání vzal Andrej Babiš (ANO) a mluvil skoro čtyři hodiny. Jeho vláda byla podle něj první, která přidala peníze zaměstnancům ve zdravotnictví. Ve svém projevu přečetl prospekt o boji proti rakovině, který měly loni před volbami distribuovat zdravotní pojišťovny. Připomněl i Národní plán boje proti rakovině.

Ve svém projevu Babiš radil občanům, jak se onkologickým onemocněním bránit. „Pokud kouříte, přestaňte. Smysl to má kdykoli, i po onkologické diagnóze,“ uvedl. „Vyšetřujte si pohmatem svá varlata pravidelně, například jednou za tři měsíce. Nahmatáte-li ve varlatech tvrdší ložisko, vyhledejte okamžitě urologa,“ doplnil předseda hnutí ANO. Během svého projevu byl několikrát upozorňován, aby se věnoval tématu.

Schůze pokračovala i po půlnoci

Vládní poslanci v úterý po pětihodinovém jednání o programu protlačili procedurální návrh, díky kterému bylo možné pokračovat v jednání i po půlnoci. „Myslím, že si potřebujeme dát jedno noční cvičení, abychom zjistili, kdo má většinu,“ okomentoval hlasování předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

(Profimedia)

„Nejsem si jistá, jestli nedochází k porušování zákoníku práce. Budeme se muset obránit na vedení poslanecké sněmovny a uvědomit Inspektorát práce. Myslím si, že to není v pořádku,“ opáčila předsedkyně poslanců hnutí ANO Schillerová.

„Jsou to konkrétní návrhy zákonů, které jsou ku prospěchu občanů České republiky. Můžeme je projednat velmi rychle, když vy nebudete zdržovat a nebudete obstruovat,“ podotkl po schválení programu mimořádné schůze ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Korespondenční volba je protiústavní“

Hnutí SPD podle Tomia Okamury nesouhlasí se snížením plateb za státní pojištěnce a tento bod programu hodlá obstruovat. „Zapříčinilo by to propad příjmů státních pojišťoven a zhoršilo dostupnost zdravotní péče pro české občany. Pro hnutí SPD je to nepřijatelné a budeme proti tomu bojovat ze všech sil. Vláda chce zcela nepochopitelně zhoršovat dostupnost zdravotní péče.“

Stejně tak SPD nesouhlasí i s návrhem na zavedení korespondenční volby, které si vláda vepsala i do programového prohlášení. „Podle našeho názoru jde o ohrožení demokracie v České republice. Připravovaná korespondenční volba je evidentně protiústavní,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci před začátkem jednáním místopředseda SPD Radim Fiala.

(ČTK)

„V současné době mohou naši občané při pobytu v zahraničí hlasovat na zastupitelských úřadech. Vláda chce tento návrh prosadit kvůli jejím upadajícím preferencím. Při korespondenčním hlasování nelze zajistit tajnost a rovnost volby, proto je tento návrh protiústavní,“ doplnil Fiala (SPD).

Vláda podle předsedy SPD nechce řešit energetickou a inflační krizi a místo toho chce trávit čas prosazováním korespondenční volby. „Vláda chce trávit čas prosazováním korespondenční volby, protože se bojí, že příště už neuspěje,“ řekl později na jednání poslanecké sněmovny. „Jste vláda pro vybrané skupiny elit, nikoli pro běžné občany,“ prohlásil.

Podle Babiše vláda koalice SPOLU a Pirátů se Starosty lže a přisvojuje si úspěchy bývalého kabinetu vedeného právě Babišem. „Je potřeba lidem pomoci rychle a bez toho, aby museli někam chodit,“ prohlásil předseda hnutí ANO.

Proč tady dnes nesedíme nad tím, co trápí domácnosti? Dvacet procent jich míří k chudobě. Proč neřešíme opatření? Proč se nediskutují varianty, které jsou v například v Německu,“ ptal se na plénu Karel Havlíček (ANO). Stejně na tiskové konferenci před začátkem 20. schůze poslanecké sněmovny mluvil i předseda ústavně právního výboru Radek Vondráček (ANO).

„Budeme diskutovat, seč nám budou síly stačit“

Hnutí ANO má podle Aleny Schillerové největší problém s kontroverzním snížením plateb za státní pojištěnce do zdravotnictví od poloviny roku tak, aby průměr za celý rok dosahoval loňské úrovně. Elektronická evidence tržeb by podle ní měla být zachována alespoň na dobrovolné bázi. S tím souhlasí i hnutí SPD Tomia Okamury.

(Týdeník FORUM)

Schillerová na tiskové konferenci před začátkem jednání poslanecké sněmovny také uvedla, že je možné, že vystoupí hodně poslanců ANO s dlouhými projevy. O obstrukce se ale podle ní jednat nebude, vždy prý půjde o diskuzi k tématu.

„Vládnoucí strany ani po osmi měsících po volbách nepochopily, že mají odpovědnost za všechny obyvatele České republiky a že už nemohou dělat politiku jenom pro někoho,“ prohlásila ve svém projevu před schvalováním programu schůze Alena Schillerová (ANO).

Po schůzi vyvolané vládními poslanci bude následovat druhá mimořádná schůze, kterou svolalo opoziční hnutí ANO. Zákonodárci se na ní budou věnovat čtveřici návrhů na plošnou pomoc obyvatelům v souvislosti se zdražením plynu, elektřiny a pohonných hmot.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články