Sněmovna nezvolila nové členy Rady ČT. Lidovcům se podařilo zablokovat jednání poslanců

Petr Fiala (ODS), Jan Bartošek a Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) (Koalice SPOLU / se souhlasem)

Petr Fiala (ODS), Jan Bartošek a Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) | FOTO: Koalice SPOLU / se souhlasem

Poslanecká sněmovna nové členy Rady České televize nezvolila. Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek si na poslední hodinu jednání dolní komory vyžádal přestávku na poradu klubu, čímž ukončil úterní schůzi sněmovny. Ještě předtím se pokusil volbu přerušit poslanec Tomáš Martínek (Piráti), jeho návrh však neprošel. 

Martínek chtěl přerušit volbu nových členů Rady České televize do doby, než se vyjasní otázky kolem některých nominujících organizací, které neplní zákonné povinnosti. Jeho návrh však podpořila pouze opozice a sociální demokraté. Poslanci hnutí ANO se buď zdrželi, nebo byli proti. 

Radní České televize Hana Lipovská (ČTK)

Zabránit volbě se nakonec podařilo až předsedovi poslanců KDU-ČSL Janu Bartoškovi. Dvouhodinovou přestávkou pro svůj klub ukončil úterní jednání dolní komory.

Podle Bartoška se objevují různé tlaky a snahy Českou televizi destabilizovat, mimo jiné proto, že přináší nepohodlné reportáže. „I pro radní platí, že musí respektovat zákon o České televizi. Minulý týden ať do senátu nebo do poslanecké sněmovny přišel mail, který byl adresován výboru pro bezpečnost a byl podepsán paní Bobošíkovou a paní Lipovskou. Tento mail byl odeslán z adresy politického institutu. Je možné konstatovat, že je to vyjádření politického názoru a zastávání se jedné konkrétní specifické skupiny,“ poukázal Bartošek na možný střet zájmu.

„Není možné připustit ani náznaky pochybností o tom, že by snad ČT ztratila svoji nezávislost a byla ovlivňována jedním politickým názorem, jedním konkrétním zájmem. V poslední době se tyto pochybnosti objevují,“ shrnul dění posledních dní předseda ODS Petr Fiala.

„Za této situace bychom neměli přistupovat k volbě dalších členů Rady ČT. Měli bychom ji odložit, měla by probíhat další politická jednání, která by vedla k tomu, že sněmovna vybere takové reprezentanty, kteří budou vyvolávat důvěru na veřejnosti, že garantují nezávislost ČT,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]