Sněmovna odmítla projednat hoax poslance ANO. Potřeboval by návod, jak poznat dezinformace, míní Ferjenčík

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a premiér Andrej Babiš (oba ANO) (ČTK)

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna v pátek na plénu odmítla zařazení nového bodu, který navrhli zástupci Pirátské strany. Bod nazvaný „Návod, jak rozpoznat dezinformace“ reaguje na sporné výroky poslance hnutí ANO Ivo Vondráka, který podle Pirátů tweetoval zjevné dezinformace. Poslanec totiž citoval z neexistujícího volebního programu.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík navrhl na páteční plénum sněmovny zařadit bod, kterým reaguje na výroky poslance hnutí ANO Ivo Vondráka. Ten prostřednictvím twitteru měl podle Pirátů šířit dezinformace, když psal, že chystají zvýšení daně z nemovitých věcí.

„Jsem rád, že se Piráti nestydí přiznat svůj neomarxismus. Zjevně je nejlepší býti bezdomovcem,“ napsal Vondrák. Jeho tweet je podložený falešným volebním programem, přičemž ten skutečný strana ještě ani nezveřejnila, proto není možné, aby jej měl poslanec k dispozici. Sdílel tak hoax, na který upozorňuje i samotná Pirátská strana a jeho obsah odmítá.

FORUM 24 (archiv)

K představení programu koalice Pirátů a STAN má dojít až 18. května. „Chtěl bych při této příležitosti jednoznačně deklarovat, že Piráti ve volebním programu na nadcházející období nemají – a ani to nikdy nechystali – žádné zvýšení daně z nemovitosti pro bydlení,“ uvedl Ferjenčík ve sněmovně.

Navrhl proto zařadit na program poslanců bod, který se tomu věnuje. „Reaguji bezprostředně na aktivity kolegy Vondráka, který o Pirátech i o mně osobně šíří nesmysl na internetu. Rád bych mu poskytl návod, jak se toho vyvarovat. Navrhuji pevné zařazení bodu na 13:45,“ hovořil Ferjenčík.

„Piráti tvrdí, že je hoax, že budu muset platit ze svého domu desítky tisíc z daně nemovitosti, protože tyto úvahy navržené a zveřejněné panem Ferjenčíkem jsou jen teorie. Dám si teď sklenku Naked Grouse na oslavu toho, že to dodrží. Uvidíme,“ napsal během čtvrteční diskuze na twitteru Vondrák.

K další debatě na plénu sněmovny však nedojde. Poslanci totiž návrh programu neprohlasovali. „Pan Faltýnek právě zabránil tomu, aby se na plénu sněmovny hlasovalo zařazení nového bodu ‚Návod, jak rozpoznat dezinformace‘. Je to velká škoda, řada jeho kolegů, například hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec v jedné osobě Ivo Vondrák by to bezpochyby potřeboval,“ komentoval Ferjenčík po hlasování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]