Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení schválila zvýšení deficitu státního rozpočtu na půl bilionu korun. Důvodem vládního návrhu novely zákona jsou hospodářské dopady epidemie koronaviru. Podporu už přislíbili komunisté. Navzdory přání kabinetu však prosadili se zbytkem opozice schvalování v řádném legislativním procesu, nikoli zkráceném. Druhé čtení proběhne 1. července.
Celý proces by tak měli poslanci stihnout ještě do sněmovních prázdnin. Pro zkrácení lhůt mezi jednotlivými čteními na šest dnů tentokrát vedle vládní většiny podpořené KSČM hlasovali i Piráti. Rozhodli se tak už po pondělním jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), která jim výměnou přislíbila předložení zákona o pomoci lidem pracujícím na dohodu o provedení práce (DPP) či pracovní činnosti (DPČ), kteří byli doposud z opatření zmírňujících dopady koronaviru vynecháni.
Vláda přitom navrhla již třetí zvýšení deficitu kvůli hospodářským dopadům epidemie koronaviru. Původně činil 40 miliard korun, pak stoupl na 200 miliard a naposledy se zvýšil na 300 miliard korun.
Šéf poslanců a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura ve Sněmovně obsáhle rozebral změny u všech dosavadních zvýšení státního rozpočtu. Ani u jedné z nich však podle něj nebyl jasný koncept, jak konkrétně ekonomiku podpoří. Zdůrazňoval navíc, že je přesvědčen, že vláda nemůže 20 miliard korun „proinvestovat“, jak slibuje, měla by podle něj pomoci hospodářství tím, že peníze ponechá daňovým poplatníkům. „Musíme pomoci spotřebě,“ vysvětloval.
„Tento návrh má minimální šanci dostat nás z krize, ale má obrovskou šanci nás dostat do dluhové pasti,“ prohlásil během rozpravy dále předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Ve Sněmovně prosazoval vrácení předlohy kabinetu ANO a ČSSD k přepracování tak, aby výdaje, a tím i schodek, klesly o 80 miliard. Návrh však neprošel.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš novinářům na tiskové konferenci dále sdělil, že výměnou za podporu rozpočtu očekávají již na podzim vládní kroky směřující k inovaci politiky daní, která by měla podle komunisty obnášet hlavně progresivní zdanění pro firmy. Na tiskové konferenci to však po jednání Sněmovny odmítla ministryně financí Schillerová. Odkazovala se přitom na programové prohlášení vlády, které podobné zvyšování daní vylučuje. Není ale jasné, zda nebudou komunisté další toleranci vládě nově podmiňovat i tímto požadavkem.
Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun. Ke konci května skončilo hospodaření státu schodkem 157,4 miliardy korun z dubnového schodku 93,8 miliardy korun. Květnový výsledek je tak nejhorší od vzniku ČR.