Sněmovna přerušila hlasování o rozpočtu. Babiš pro něj nemá podporu

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) při jednání poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna odložila hlasování o návrhu státního rozpočtu pro příští rok do pátku 18. prosince. Menšinový kabinet ANO a ČSSD pro něj stále nemá vyjednanou podporu. Pokud sněmovna rozpočet neschválí, nastane rozpočtové provizorium.

Poslanci ve středu měli hlasovat o státním rozpočtu na rok 2021. Jednací den však žádný výsledek nepřinesl, Poslanecká sněmovna jednání přerušila až do pátku 18. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dopoledne prohlásil, že jeho menšinová vláda s ČSSD v tuto chvíli podporu pro návrh rozpočtu nemá. Ke škrtu v obranné kapitole, kterým své hlasy podmiňuje KSČM, se znovu postavil záporně.

Screenshot z tiskové konference vlády

Andrej Babiš proto ve svém projevu vyzval opozici, aby její poslanci opustili při hlasování o rozpočtu jednací sál a umožnili tím jeho schválení. „Když odejdete ze sálu, tak to bude konstruktivní krok z vaší strany,“ prohlásil premiér při svém projevu. Z opozičních řad ale zazněly nesouhlasné reakce.

Problémy s hledáním podpory pro schválení vládního návrhu státního rozpočtu způsobily, že Poslanecká sněmovna odpoledne vůbec nejednala. Naopak byla několikrát prodlužována polední přestávka, která se nakonec protáhla na tři hodiny. Opozičním poslancům se zdržovací taktika vládních stran a snaha vyjednat na poslední chvíli podporu pro rozpočet nelíbila. 

„Všichni víme, proč se berou přestávky klubů. Je to neschopnost koalice se dohodnout. Nemohla by se vládní koalice domluvit předem a přestat nás tu zdržovat?” kritizoval poslanec ODS Jan Skopeček.

Poslanci se k jednání vrátili až po 18. hodině. Hlasování o návrhu rozpočtu pro příští rok bylo po jednání předsedů sněmovních klubů nakonec odloženo do pátku 18. prosince do devíti hodin. Sněmovna návrh schválila 85 hlasy z celkového počtu 92 přítomných zákonodárců. Proti byli jen dva poslanci z ČSSD a nezařazení z Trikolóry a Jednotných.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner