Sněmovna reprezentantů schválila pojistku proti vystoupení USA z NATO

Vlajky NATO (vpravo) a USA (uawire.org)

Vlajky NATO (vpravo) a USA | FOTO: uawire.org

Americká sněmovna reprezentantů odhlasovala zvláštní zákon s cílem ztížit případné vystoupení Spojených států ze Severoatlantické aliance. Dolní komora amerického Kongresu v něm mimo jiné zdůrazňuje, že se NATO nadále může spolehnout na plnou podporu USA a pro případné vystoupení nesmějí být použity žádné státní peníze.

Zákon je reakcí na opakovaně zmíněné úvahy současného amerického prezidenta Donalda Trumpa o vystoupení Spojených států z NATO. Podle listu The New York Times loni prezident se svými poradci několikrát soukromě mluvil o tom, že by Washington měl NATO opustit. Veřejně to nezaznělo. Trump ale několikrát Alianci kritizoval – mimo jiné kvůli tomu, že členské země neplní své finanční závazky.

Členství v NATO zapáleně obhajují i Trumpovi republikáni. Pro nařízení hlasovalo 357 kongresmanů, proti jich bylo jen 22. Znamená to, že zákon podpořila značná část republikánů. Nyní ho posoudí Senát, kde mají republikáni většinu.

„Tento zákon zdůrazňuje, že Spojené státy mají stále důvěru v poslání NATO a budou bránit jakýmkoli krátkozrakým snahám NATO oslabit nebo z něj jednostranně naši zemi stáhnout,“ uvedl vůdce demokratické frakce ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer.

„Je to svým způsobem bláznovství, že tohle vůbec musíme dělat. Beru prezidenta Spojených států vážně. Svým opovržením vůči NATO a ochotou zvážit vystoupení se nijak netají. Kongres je teď jediný kontrolní mechanismus, který máme k dispozici,“ citovala agentura Reuters vyjádření dalšího demokrata ve Sněmovně reprezentantů Toma Malinowského.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]