Sněmovna schválila rozpočet i bez Babiše. Vysoký deficit a nízké investice, zaznívalo od opozice

Miroslav Kalousek (Zbyněk Pecák)

Miroslav Kalousek | FOTO: Zbyněk Pecák

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení schválila návrh zákona o státním rozpočtu. I když hlasování předcházely kritické projevy ze strany opozice, vládní většina podpořená komunisty návrh nakonec prosadila. Pro hlasovalo 100 ze 178 přítomných poslanců.

A zatímco předseda vlády Andrej Babiš s delegací odjel na pracovní návštěvu Japonska, přišel rozpočet podpořit sám Miloš Zeman. Prezident během projevu sice pochválil jednání ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), ale současně zdůraznil, že podle jeho mínění má česká ekonomika stále ještě rezervy ve výši 318 miliard korun. Jejich dosažení má být ovšem možné pouze zrušením všech forem daňových výjimek.

Na toto tvrzení reagoval i Miroslav Kalousek (TOP 09): „Z projevu prezidenta republiky k návrhu státního rozpočtu stojí za zmínku jediná věc: Prezident doporučuje zvýšit daňovou zátěž právnických i fyzických osob o 318 mld. Kč/rok. Jsem přesvědčen, že by to výrazně poškodilo jak českou ekonomiku, tak většinu občanů a rodin,“ uvedl opoziční poslanec na sociálních sítích.

Během rozpravy posléze vystoupil i Tomio Okamura (SPD). Předseda hnutí mluvil především o sociálních otázkách v čele s důchody. Jeho následné výtky směřovaly především na to, že důchody jsou více zvyšovány lidem s vyššími penzemi na úkor těch nízkopříjmových. Ale podle stanoviska národní rozpočtové rady může být státní rozpočet zvládnutelný pouze v případě, že budou důchody sníženy. Oproti tomu prosazuje Okamura vyšší příjmy do rozpočtu, a to například prostřednictvím svého vlastního návrhu ve formě paušální daně. Ani poslanci hnutí SPD, tak návrh posléze nepodpořili.

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO)
 (ČTK)

Členové opozice vytýkali návrhu především vysoký deficit, který by měl příští rok dosahovat 40 miliard korun. Většina nových výdajů přitom míří na mandatorní výdaje. Jejich skokový růst má nastat mimo jiné v souvislosti s novým zvýšením sociálních dávek, a to jak zvýšením rodičovského příspěvku, tak zmiňovaných penzí.

Budoucí nárůst výdajů nyní plánuje vláda financovat především daňovým balíčkem, který by měla dolní komora schvalovat ve třetím čtení na páteční mimořádné schůzi. Ten obsahuje vedle zvýšení spotřební daně na alkohol a tabákové výrobky i kontroverzní zdanění technických rezerv pojišťoven. Piráti navíc vládě vyčítali i rozpouštění rezerv.

Schodkové rozpočty tvořily navíc vlády i v předchozích letech. Již tehdy ovšem kritizovali odborníci fakt, že by mělo během období ekonomického růstu docházet naopak k tvorbě rezerv na případné horší časy, které musí na základě zákonitostí hospodářského cyklu dříve nebo později nastat. Ale podle opozice ujel České republice vlak již ve všech myslitelných oblastech. V první řadě pak kritici míří hlavně na rekordně nízké výdaje na investice.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Samotný proces schvalování státního rozpočtu upravuje Ústava ČR. Ve středečním prvním čtení se jednalo pouze o schválení konečné výše deficitu na základě státních příjmů a výdajů. Nyní se budou návrhem zákona zabývat jednotlivé sněmovní výbory. Druhé čtení poskytuje poslancům následně prostor k prosazování jednotlivých pozměňovacích návrhů. Závěrem potřebují ve třetím čtení předkladatelé získat nadpoloviční většinu hlasů, aby mohl rozpočet směřovat k podpisu hlavou státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]