Sněmovna schválila rozšíření EET. Pátek třináctého pro živnostníky, říká Fiala

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO)
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO) | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna během pátečního jednání přehlasovala veto Senátu a schválila rozšíření elektronické evidence tržeb o třetí a čtvrtou vlnu, která se dotkne lékařů, advokátů, řemeslníků či taxikářů. Po úterním sněmovním faux pas, kdy vládní koalice během večerního hlasování nesehnala dostatek hlasů a musela tak obstruovat sama sebe, nyní sehnala potřebnou většinu 101 poslaneckých hlasů a novelu zákona schválila. Piráti už oznámili, že některé konkrétní pasáže plánují napadnout u Ústavního soudu.

Předseda ODS Petr Fiala to pak považuje za skutečný pátek třináctého pro všechny živnostníky: ,,Toto ale není konec. Bojujeme dál. Naši právníci proto analyzují, s čím půjdeme znovu k Ústavnímu soudu,“ dodal a avizoval tak spolupráci s Pirátskou stranou. Občanští demokraté navíc již dříve oznámili, že jakmile vyhrají volby, tak elektronickou evidenci kompletně zruší.

Na základě schválené novely budou moci nově živnostníci s hotovostními platbami do výše 600 tisíc korun evidovat tržby pouze pomocí papírových účtenek s tím, že jednou za čtvrt roku pošlou dokumenty finanční správě. Podle ministryně financí Aleny Schillerové půjde o ulehčení života drobným podnikatelům, jakými jsou například kadeřnice na malém městě.

Opoziční člen dolní komory Mikuláš Ferjenčík (Piráti) ovšem namítá, že tento krok poskytne především obrovské pravomoci finanční správě. Podobná opatření by měla být podle pirátského poslance ošetřena zákonem, nikoli pouze vládní vyhláškou. Opozice tak nyní plánuje minimálně tento paragraf napadnout u Ústavního soudu

Premiér Andrej Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová (ČTK)

Na základě názoru Marka Bendy (ODS) jdou ovšem napadnou pouze některá dílčí rozhodnutí: ,,Ústavní soud v minulém rozhodnutí celou bohužel tezi evidence potvrdil, i když tam byl velmi podstatný disent. Takže myšlenku samotnou musíme zrušit politicky,“ tvrdí ústavní expert strany a dodává: ,,Máme před sebou ještě podpis prezidenta republiky, který zřejmě podepíše, jinak bychom se teoreticky do jednoho hlasování ještě dostat mohli. Ale pouze kdyby se Miloš Zeman zachoval podle svých ekonomický zásad,“ uzavřel tak paradoxem původního politiky hlavy státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]