Sněmovna schválila státní rozpočet, deficit oproti letošku zřejmě rapidně vzroste

Někdejší ministr financí Andrej Babiš (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka (ČTK)

Někdejší ministr financí Andrej Babiš (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Zatímco pro letošní rok se díky ekonomickému růstu i lepšímu (avšak také poněkud riskantnějšímu) zacházení se státními penězi očekává i přes nehorázný růst výdajů víceméně vyrovnané hospodaření (tedy deficit blízko nule), na příští rok připravili socialisté, ANO a lidovci rozpočet s očekávanou dírou ve výši 60 miliard korun, tedy dluh asi 6 tisíc za každého občana včetně malých dětí.

Sněmovna podpořila jen ty přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok, s nimiž souhlasil Babiš. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem. Poslanci odmítli například návrhy, které odebíraly peníze z rozpočtu prezidentské kanceláře. Prezidentská kancelář má přitom nezvykle vysoké výdaje v tajemné položce „ostatní“.

Pro rozpočet hlasovalo 104 poslanců, 70 jich bylo proti. Pro rozpočet hlasovali poslanci vládní koalice a dva nezařazení poslanci, opoziční strany byly proti.

Celkové příjmy schváleného rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner